Mladí olympijští reprezentanti vybojovali 13 medailí.

14. 3. 2018 Autor: Tomáš Záviský

Předposlední lednový týden hostil Kraj Vysočina největší sportovní akci v České republice pro mladé sportovce – Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2014. Již dvanáctý ročník projektu Olympiád dětí a mládeže znovu rozdmýchal olympijský oheň, který byl zapálen 19. ledna 2014 při slavnostním zahájení her na zimním stadionu Kotlina v Havlíčkově Brodě.

Královéhradeckou výpravu při slavnostním zahájení vedl hradecký sportovní střelec, zlatý olympionik z Pekingu v roce 2008 ve střelbě na trap David Kostelecký. Zajímavý program zahajovacího ceremoniálu plný audiovizuální projekce ozdobili také nejlepší čeští sportovci, kteří na sebe vzali roli vlajkonošů jednotlivých výprav. V havlíčkobrodské kotlině se objevila například Kateřina Neumanová, Jarmila Kratochvílová, Zdeněk Pecka, či legendární hokejista Jiří Holík. Velkého aplausu se dočkala stříbrná štafeta z Olympijských her v Sarajevu 1984: Dagmar Švubová – Hromádková, Blanka Paulů, Gabriela Svobodová a Květa Jeriová – Pecková, která za bouřlivého potlesku 4 000 diváků nabité hokejové arény zapálila olympijský oheň. Mladé sportovce přijeli pozdravit také významní hosté v čele s ministrem školství Daliborem Štysem a předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem. Naši krajskou výpravu svou účastí podpořil hejtman kraje Bc. Lubomír Franc, členka rady kraje Mgr. Táňa Šormová a ředitelka krajské úřadu JUDr. Ivana Křečková.

Po úvodním zahajovacím odpoledni se krajské výpravy rozjely do pěti měst pořadatelského kraje. Olympiádu dětí a mládeže hostily města Havlíčkův Brod, Jihlava, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou. Na jejich sportovištích po dalších pět dní bojoval téměř 1 100 nejlepších sportovců z celé České republiky o unikátní čtvrt kilogramu vážící originální olympijské medaile ze skla a kovu.

Barvy Královéhradeckého kraje odjela hájit 91 členná výprava nejlepších mladých sportovců a jejich trenérů. Úvodní dny vysočinské olympiády byly pro reprezentanty našeho kraje úspěšné. Po prvních dvou dnech si výprava kraje připsala 4 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile. Famózně do závodů vstoupili hlavně lyžařští orientační běžci a alpští lyžaři. Vrchlabská lyžařka Nikola Bubáková získala zlatou medaili ve slalomu, kde rovněž zabodovali Klára Gašparíková a Tomáš Klinský, kteří se umístili na druhém místě. Alpským lyžařům se dařilo také v úterý, kdy v paralelním slalomu opět vyhrála Nikola Bubáková. Klára Gašparíková a Tomáš Klinský obsadili třetí místo. Nejcennější kovy i další medaile vybojovali lyžařští orientační běžci. Martina Waňková a Ondřej Starý vyhráli závody na krátké trati a Barbora Chaloupská ve stejném závodě dosáhla na bronzovou příčku. V úterý se začalo dařit také biatlonistům, když si připsali první stříbrnou medaili. Tu pro Královéhradecký kraj získala Zuzana Zálabská v závodě s hromadným startem na 4 kilometry. V posledních dvou soutěžních dnech se do bojů o medaile alpští lyžaři, soutěžící v paralelním slalomu družstev, neprobojovali. Medailovou radost ale znovu slavili lyžařští orientační běžci. Po individuálním závodě na trati „medium“ se na stupě vítězů znovu postavila Martina Waňková, která získala stříbrnou medaili a Ondřej Starý, který obsadil třetí příčku. Triumfální nadvládu královéhradeckých lyžařských orientačních běžců dovršila Martina Waňková a Ondřej Starý při čtvrtečním závodě dvoučlenných smíšených štafet. Skvělým výkonem si v překrásné Vysočina Aréně vyjeli další zlatou medaili. Stali se tak našimi nejúspěšnějšími reprezentanty letošní zimní olympiády. Po několika letech byl úspěšný také hokejový tým Královéhradeckého kraje. Konečné 6. místo je největším úspěchem našich hokejistů v historii Olympiád dětí a mládeže. Nebýt dvou smolných gólů v zápasech o postup ze skupiny, mohli naši hokejisté hrát o medaile. To ale nic neubírá na vynikajících výkonech celého týmu. Kluci hráli skvěle a k medaili jim chyběla jen kapka sportovního štěstí. Výprava Královéhradeckého kraje odjela z Vysočiny celkem s 5 zlatými, 4 stříbrnými a 4 bronzovými medailemi. Za skvělou reprezentaci patří všem našim sportovcům velký dík. Kompletní přehled medailistů a sportovců umístěných na bodovaných místech najdete v přehledu výsledků reprezentantů Královéhradeckého kraje. Poděkování patří nejenom závodníkům, ale i celému týmu trenérů. Sedmnáct mužů a žen z celého našeho kraje se obětavě po šest dní staralo o naše reprezentanty při závodech i v čase volna. Jejich práce je stejně důležitá jako výkony jejich svěřenců a zaslouží si naše veliké poděkování. Významné ocenění získal trenér Královéhradeckého kraje Tomáš Lagutin, který upozornil na chybu rozhodčích a neoprávněný postup našeho reprezentanta v rychlobruslení. Za toto čestné sportovního chování obdržel z rukou předsedkyně Českého klubu fair play Květoslavy Peckové-Jeriové cenu fair play.

Olympiáda dětí a mládeže – unikátní projekt Českého olympijského výboru a krajů ČR se již neodmyslitelně zapsal do historie mládežnického sportu. V letošním roce se navíc zajímavým způsobem propojil také s XXII. Zimními olympijskými hrami, kdy do Soči odcestovala reprezentovat Českou republiku snowboardistka Ester Ledecká, která před 4 lety vybojovala 2 zlaté medaile na Hrách IV. zimní olympiády dětí a mládeže v Libereckém kraji. Také v reprezentaci Královéhradeckého kraje se letos objevili velmi nadaní sportovci - Nikola Bubáková, Martina Waňková a Ondřej Starý, kteří téměř nenašli konkurenci. V našem kraji tak vyrůstají talentovaní sportovci, o kterých v příštích letech určitě uslyšíme. Věříme, že to dotáhnou až na vrchol. Vždyť Olympiáda dětí a mládeže jim k tomu dala nový a jedinečný impuls.