Seminář Školní poradenství

22. 10. 2012 Autor: Dita Kosová

Dne 22. 11. 2012 proběhl seminář s názvem Školní poradenství uspořádaný odborem školství v sále zastupitelstva Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Přednášející byla Mgr. Michaela Veselá z občanského sdružení Společně k bezpečí.

Cílem přednášky bylo seznámit školní poradenské pracovníky s možnostmi školy při poskytování poradenských služeb, platnou legislativou, fungováním školních poradenských týmů a dalších možnostech vytváření poradních orgánů ředitele/ky školy. Účastníci vzdělávacího programu budou schopni vytvářet školní poradenské týmy, v rámci organizačního řádu školy navrhovat kompetenční schémata (kdo ve škole co řeší, kdo komu co hlásí), vytvářet místní preventivní sítě a podílet se na jejich fungování, vytvářet preventivní scénáře školy pro krizové a potenciálně nebezpečné situace provádět kvalifikovaný rozbor případové studie v rámci školy.

Teoretická část:

• školní poradenství jako školská služba
  • cíle školního poradenství – co škole náleží, co už ne, předávání žáka po síti dalších pomáhajících institucí
  • poradenství ve světle školské zákona, prováděcích předpisů, interních aktů řízení, zákona o sociálně právní ochraně, zákona o rodině a Ústavy
  • poradenský tým jako poradní sbor ředitele/lky školy
  • orientace v literatuře z oblasti pedagogické psychologie.

Praktická část:

• nastavení modelu spolupráce mezi poradenskými pracovníky školy – vedení poradenským týmů, předávání informací uvnitř a vně školy
  • modelové případy a jejich řešení
  • práce s kazuistikou, stanovení pravidel školy
  • kompetenční schémata uvnitř školy – plnění oznamovacích povinností, kým, kdy, komunikace uvnitř školy
  • vedení záznamů o poradenských službách
  • spolupráce s pomáhajícími institucemi v rámci regionu, spoluvytváření preventivních sítí
  • spolupráce se soudy a dalšími orgány činnými v trestním řízení a spolupráce s orgány obce ve smyslu zákona o sociálně právní ochraně
  • spolupráce s rodiči.

Vzhledem k obsahu semináře se akce zúčastnili školní poradenští pracovníci, zaměstnanci Pedagogicko-psychologické poradny KHK i zaměstnanci odborů sociálně-právní ochrany dětí při obecních úřadech obcí s rozšířenou působností.

Pořad byl akreditován MŠMT v systému DVPP. Pořádaný seminář byl bez účastnického poplatku. Počet účastníků byl 162. Účastníci semináře obdrželi osvědčení. Seminář byl kladně hodnocen. PREZENTACI NALEZNETE V PŘÍLOZE.