Odpověď na žádost o informace doručenou dne 06.09.2023

21. 9. 2023 Autor: Tomáš Hrnčíř

Informace o vyvěšování státních symbolů

Krajský úřad Královéhradeckého kraje

VÁŠ DOPIS ZN.: -
ZE DNE: -
NAŠE ZNAČKA (sp. zn.): KUKHK-IZ-91/MSZ/2023

VYŘIZUJE: Ing. Mgr. Tomáš Hrnčíř
ODBOR: majetkosprávní a krajský živnostenský úřad
ODDĚLENÍ: stížností a dozoru obcí
MOBIL: 702 231 396
E-MAIL: thrncir@kr-kralovehradecky.cz

DATUM: 21.09.2023

Počet listů: 2
Počet příloh: 0 - elektronicky / listů: 0
Počet svazků: 0
Sp. znak, sk. režim: 84.1, S/5

Odpověď na žádost o informace doručenou dne 06.09.2023

Vážený pane,

dne 06.09.2023 obdržel Krajský úřad Královéhradeckého kraje se sídlem v Hradci Králové (dále také krajský úřad nebo povinný subjekt) prostřednictvím datové schránky Vaši žádost dle zákona číslo 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen InfZ), jíž se domáháte poskytnutí následujících informací (citace včetně chyb):

„..materiály, které vedly ke změně statusu českého gymnázia na ukrajinské.„Pokud k tomu nedošlo, žádám jakožto občan Náchodu o okamžité odstranění samostatně visící ukrajinské vlajky, která je v rozporu rovnou se dvěma paragrafy.“

Povinný subjekt zaevidoval Vaši žádost pod sp. zn. KUKHK-IZ-91/MSZ/2023, posoudil ji a konstatoval, že se jedná o žádost o informace ve smyslu InfZ, která obsahuje potřebné náležitosti dle ustanovení § 14 InfZ.

O předání požadovaných informací byl požádán věcně příslušný odbor školství krajského úřadu (vizte organizační strukturu krajského úřadu https://www.khk.cz/cz/krajsky-urad/organizacni-struktura/organizacni-struktura-krajskeho-uradu-kralovehradeckeho-kraje-147/).

Odbor školství krajského úřadu k Vaší žádosti uvedl, že Jiráskovo gymnázium, Náchod, Řezníčkova 451, se sídlem Řezníčkova 451, 547 01 Náchod IČO: 48623687, resortní identifikátor (RED_IZO): 600012115, je právnická osoba vykonávající činnost škol a školských zařízení, zapsána do Rejstříku škol a školských zařízení k 01.01.2005, právnická osoba byla zřízena na dobu neurčitou, s právní formou: příspěvková organizace a jejím zřizovatelem je Královéhradecký kraj, Pivovarské náměstí 1245/2, 500 03 Hradec Králové.

Vyvěšení ukrajinské vlajky je rozhodnutí v kompetenci ředitele školy, dle názoru krajského úřadu tímto není porušován žádný zákon.

Dále krajský úřad uvádí, že vyvěšení ukrajinské vlajky nemá vliv na statut školy, zřízené tak, jak je uvedeno výše.

Rovněž je třeba poznamenat, že používání státních symbolů, vč. státních vlajek, upravené zákonem č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů (dále jen zákon o užívání státních symbolů), se ve věci vyvěšování státních vlajek cizích států zabývá pouze vyvěšování státní vlajky cizích států společně se státní vlajkou České republiky. Krajskému úřadu nejsou známa žádná zákonná ustanovení, která by zakotvovala pravidla pro samostatné vyvěšování státní vlajky cizího státu.

S ohledem na vše výše uvedené proto krajský úřad nespatřuje ve vyvěšování ukrajinské vlajky u jmenované školy žádné porušení právních předpisů.

Toto sdělení Vám zasíláme prostřednictvím datové schránky.

Mgr. Alena Koukalová
vedoucí oddělení stížností a dozoru obcí