Úvodní stránkaKrajský úřadKultura a památková péčeKulturaLidová kultura

Řezbář králických betlémů a figurek z Hradce Králové oceněn titulem Nositel tradice lidových řemesel

Poslední aktualizace: 10. 7. 2018

Ministr kultury České republiky uděluje od roku 2001 ocenění Nositel tradice lidových řemesel vybraným lidovým tvůrcům, kteří se výrazně podílejí na výrobě předmětů tradičními technologickými postupy. Titul se uděluje u příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Slavnostní zahájení proběhlo v sobotu 5. září 2015 v Českém Krumlově. Ministr kultury České republiky Daniel Herman spolu s náměstkyní Annou Matouškovou, ředitelkou odboru regionální a národnostní kultury Zuzanou Malcovou a ředitelem Národního ústavu lidové kultury Janem Kristem udělil prestižní ocenění panu Josefu Komárkovi z Hradce Králové v oboru řezbářství – řezba králických figurek a betlémů. Společně s ním byli ocenění další čtyři nominanti.

Pan Josef Komárek, držitel krajského ocenění Zlatý kolovrat za rok 2014, oživuje tradiční technologii králických betlémů a snaží se o zachycení dokonalé králické figurky. Charakteristický tvar betlémových figurek je výsledkem jedinečného řezbářského rukopisu, řezba je naprosto specifická, zhotovená minimálním počtem řezů do smrkového špalíčku s povrchovou úpravou s minimálním množstvím používaných barevných pigmentů. Své zkušenosti předal panu Komárkovi poslední králický řezbář Josef Schwarzer ml. z Dolní Hedče, který mu pomohl s dopracováním detailů obličejů figurek.

Své poznatky a výrobní postupy zveřejňuje prostřednictvím obsáhlých webových stránek: http://kralickebetlemy.cz

Pro svoji vysokou kvalifikaci je vyhledávaný muzejními pracovníky při realizaci tématicky zaměřených výstav nejen u nás, ale i v zahraničí. Králické betlémářství prezentuje poutavým vyprávěním o jeho historii, ale také komentováním technologie výroby v rámci řezbářských kurzů.

Veškeré jeho aktivity směřují k jedinému cíli - udržet technologii králického řezbářství stále živou.

Josef Komárek

Autor: Veronika Janáčková