Zdvořilostní návštěva ukrajinského velvyslance v Hradci Králové

28. 5. 2013 Autor: Kateřina Kupečková

Dne 30. dubna 2013 navštívil Hradec Králové ukrajinský velvyslanec Borys Zajčuk se svým obchodním radou.

Hlavním cílem pana velvyslance bylo seznámení se s Královéhradeckým regionem a najít vhodného partnera ke spolupráci na straně Ukrajiny. Pan velvyslanec se vyjádřil velký důraz kladený na spolupráci mezi regiony. Královéhradeckému kraji byla nabídnuta možná spolupráce se Sumskou oblastí, která se rozkládá v severovýchodní části země při hranicích s Ruskem, hlavním městem jsou Sumy. Ze Sumské oblasti pochází rodina Těreščenko, majitelé cukrovarných závodů. Zajímavým městem je též Konotop zaměřený na obranný a optický průmysl.

Jednání se účastnili i zástupci Hospodářské komory a navázali tak na možnou spolupráci v rámci obchodně-ekonomických vztahů. Pan velvyslanec zmínil mlékárenské závody na Ukrajině, které by potřebovaly renovaci, ale celkově hovořil o modernizaci podniků. Dále představil školství, na Ukrajině je jedna z nejlepších agrárních vysokých škol.

Na závěr se pan velvyslanec podepsal do Pamětní knihy Královéhradeckého kraje.