Návštěva lotyšského velvyslance v Hradci Králové

19. 6. 2012 Autor: Kateřina Kupečková

Dne 13. června 2012 navštívil Hradec Králové lotyšský velvyslanec Kaspars Ozoliņš.

Dne 13. června 2012 navštívil Krajský úřad Královéhradeckého kraje lotyšský velvyslanec Kaspars Ozoliņš společně se svým obchodním radou Jānisem Kalvou. Na začátku setkání pan velvyslanec zmínil, že Královéhradecký kraj má nejhlubší a nejfrekventovanější spolupráci s lotyšským velvyslanectvím, díky městu Náchod, které úzce spolupracuje s lotyšským městem Bauska nacházející se v oblasti historického Kuronska, nedaleko nádherného zámku Rundale, sídla vévodů Kuronských. Náchod každoročně pořádá Náchodské Kuronské slavnosti, v září 2012 se bude konat již 6. ročník. Pan velvyslanec mimo jiné upozornil, že kněžna Zaháňská z Babičky od Boženy Němcové pocházela z Kuronska. Na rok 2013 je naplánována v Muzeu Východních Čech výstava „Rižská secesní architektura“, při jejíž organizaci bude lotyšské velvyslanectví nápomocné a pan velvyslanec přislíbil účast na její vernisáži. Obchodní spolupráce České republiky a Lotyšska je na velice dobré úrovni, převážně díky působení Česko-pobaltské obchodní komory, která se orientuje na obchodní vztahy mezi ČR a Pobaltskými státy. V současné době jsou navázány kontakty s Lotyšskem v rámci Královéhradeckého kraje mezi firmami Detecha, Nové Město nad Metují a Bohemia – Trafo, Nové Město nad Metují. Zmíněné firmy měly možnost prezentace a účasti na česko-pobaltské obchodní misi, která proběhla v dubnu 2012. Za Královéhradecký kraj se jí účastnili PharmDr. Jana Třešňáková a Ing. Rostislav Jireš. Cílem mise byla podpora regionálního rozvoje, vyhledávání obchodních příležitostí pro malé a střední podnikatele a rozvíjení dlouhodobých vztahů na politické a kulturní úrovni. V rámci mise proběhla jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví o možné spolupráci v oblasti zdravotnictví, s cílem zajistit pracovní a studijní stáže lékařů v regionálních nemocnicích. President Česko-pobaltské obchodní komory Petr Rachůnek seznámil přítomné s novým záměrem, a tím je otevření kanceláře v Lotyšsku, jejímž cílem bude zastupovat české firmy v Pobaltí a bude jim pomáhat s uvedením na lotyšský trh. Ladislav Kubizňák, zástupce Česko-pobaltské obchodní komory představil vzdělávací program MERKUR, což je speciální program technického vzdělávání. Zástupce Univerzity Hradec Králové prorektor Antonín Slabý zmínil, že Pobaltské republiky jsou velice kvalitními partnery a lotyšští studenti se na rozdíl od českých studentů nebrání technickým programům. Pan velvyslanec nabídl panu prorektorovi možnost uspořádat pro studenty přednášku na téma ekonomické spolupráce. Na závěr jednání pan velvyslanec informoval o dalších cestách plánovaných v Královéhradeckém kraji do konce roku 2012, účast na koncertě v Broumovském klášteře (30.6.2012), na Náchodských Kuronských slavnostech (7.-8.9.2012) a na Hudebním fóru v Hradci Králové (7.11.2012).