Návštěva izraelského starosty města Haify v Hradci Králové

4. 5. 2011 Autor: Kateřina Kupečková

Dne 31. března 2011 navštívil Hradec Králové starosta izraelského města Haifa pan Yona Yahav.

Dne 31. března 2011 navštívil Hradec Králové starosta izraelského města Haifa pan Yona Yahav spolu se zástupcem izraelského velvyslanectví panem Shaharem Shelefem. Hlavním cílem návštěvy bylo představit Královéhradecký kraj panu starostovi a distrikt Haifa panu hejtmanovi. Distrikt Haifa vyhrál pro rok 2011 nejlepší místo na investice. Haifa disponuje velkým rozvojem Hi-Tech technologií, převážně revitalizuje univerzitní kampus. Pan starosta zmínil oblíbenost Čechů u Izraelců, vzhledem k tomu, že Československo napomohlo v roce 1948 se vznikem státu Izrael. V současné době se mezi výše uvedenými regiony plánuje navazování spolupráce. Delegace jednala o konkrétních tématech v rámci spolupráce, prioritními cíly bude cestovní ruch, školství, podnikatelská oblast, integrovaný záchranný systém a životní prostředí. Ke konci jednání zmínil pan Ing. Rostislav Jireš (předseda výboru pro regionální rozvoj a cestovní ruch) své poznatky z nedávné návštěvy Izraele a pan Denis Doksanský, ředitel Sion Group představil putovní výstavu izraelských letců, kterou bude pořádat společnost Sion Group, vzhledem k tomu, že v Hradci Králové byli za 2. světové války cvičeni izraelští piloti. V roce 2012 se bude pod záštitou Královéhradeckého kraje konat ve Filharmonii Hradec Králové koncert Ladino (primární jazyk sefardských židů). Koncert pořádá izraelské velvyslanectví.

Na závěr jednání se pan starosta zapsal do pamětní knihy Královéhradeckého kraje.