Návštěva delegace z partnerského regionu Sibiu a podpis smlouvy

6. 10. 2005 Autor: Jana Szczurková

Na návštěvu Královéhradeckého kraje přijeli v pondělí 3. října představitelé regionu Sibiu - prezident regionu pan Martin Bottesch a jeho náměstek Gheorghe Dicu. Jako první je přivítal hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, s nímž jednali o možnostech spolupráce obou krajů. Následovalo setkání s ředitelkou Centra evropského projektování Klárou Dostálovou, které bylo pro představitele rumunského regionu velice zajímavé. Problematika čerpání financí z EU je totiž v Rumunsku velmi aktuální. Představitelé z regionu Sibiu dokonce vyjádřili přání, aby paní Dostálová uspořádala seminář na toto téma v Rumunsku. V rámci pracovního oběda se pánové Bottesch a Dicu setkali s Ing. Petrou Škopovou, zastupitelkou Královéhradeckého kraje a předsedkyní výboru pro životní prostředí a zemědělství. V rámci tohoto setkání se pánové informovali o postavení našich zemědělců po vstupu do EU. V odpoledních hodinách si rumunská delegace prohlédla Hradec Králové a navštívila zámek a pivovar v Dětenicích.

Dne 4. října podepsali na krajském úřadě hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík a prezident samosprávy rumunského regionu Sibiu Martin Bottesch Smlouvu o partnerství mezi Královéhradeckým krajem a rumunským regionem Sibiu. „Královéhradecký kraj podpisem partnerské smlouvy s rumunským regionem Sibiu rozšířil svou zahraniční spolupráci. Smlouva je čtvrtou v pořadí, jmenujme partnerství s Wroclawským vojvodstvím, francouzským regionem Seine et Marne a Banskobystrickým samosprávným krajem. V jednání jsou další dva partnerské regiony zahrnující oblast Jõgeva v Estonsku a italskou Neapol,“ prohlásil po podpisu hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

Podle hejtmana Pavla Bradíka mají uzavřené partnerské smlouvy velký význam při stanovení konkrétních cílů vzájemné spolupráce a jsou příslibem pro těsnější komunikaci mezi partnerskými oblastmi. „Rumunským partnerům máme co nabídnout. Z rumunské strany vítanou možností je například proškolení úředníků v našem Centru evropského projektování. Dohodli jsme se také na výměně vystoupení uměleckých souborů,“ upřesnil Bradík.

Prezident samosprávy rumunského regionu Sibiu Martin Bottesch uvedl, že Královéhradecký kraj a region Sibiu je srovnatelný co do rozlohy a počtu obyvatel. Decentralizace státní správy je podle něho u nás dále, a Rumuni by také rádi od nás získali poznatky týkající se vstupu země do Evropské unie. V roce 2007 bude město Sibiu s městem Lucemburk spolupořadatelem projektu Město evropské kultury, a tak by zde mohlo například vystoupit hradecké loutkové divadlo Drak a folkloristické a pěvecké soubory z Královéhradeckého kraje.