okres Dzierzonow hledá partnera

6. 4. 2006 Autor: Jana Szczurková

Polský okres Dzierzoniow hledá partnera na české straně pro rozvoj vzájemné spolupráce a výměnu zkušeností, v budoucnosti možná realizace společných projektů v hraničních oblastech.

Charakteristika okresu

Okres Dzierzoniow je hustě osídlen, má 105 tisíc obyvatel a skládá se ze sedmi obcí. Okres Dzierzoniow leží v Dolnoslezském vojvodství, malebné části sudetského výběžku na hřebeni Slezských hor, je obklopen Niemczkými pahorky a severovýchodními svahy Sovích hor. Okres má perfektní infrastrukturu: silnice první třídy č. 8 z Wroclavi do Kudowy Zdroje, rychlostní silnice A4 spojující Německo s Ukrajinou. Padesát kilometrů od Dzierzoniowa se nachází mezinárodní letiště. Blízkost Wroclawi, čtvrtého největšího polského města, skýtá mnoho možností. Město je akademickým, kulturním, hudebním i zdravotním centrem. V okrese existuje také speciální ekonomická zóna, která nabízí rozsáhle investiční možnosti.

Péče o životní prostředí – specialita okresu

Okres Dzierzoniow podnikl několik kroků pro zlepšení stavu životního prostředí:

a) první Polská Sluneční škola – centrum pro obnovitelné energetické zdroje v Bielawě, které disponuje moderním vybavením ( kolektory, sluneční baterie, tepelná čerpadla, topení na biopaliva). Slouží k výuce nových odborníků na solární energii.

b) Ekologické programy pro výměnu topných systémů v domácnostech ve venkovských oblastech a výstavba čističky odpadních vod

c) Podpora pěstování energeticky výhodných dřevin

d) Zavádění třídění recyklovatelného odpadu na středních školách

Turistické atrakce

• Soví hory – místo vhodné pro horskou turistiku a cyklistiku, výborné podmínky pro zimní sporty. Lyžařské vleky se nachází v Jugowském průsmyku a na severním svahu Sovích hor.

• Arboretum ve Wojslawicích – botanická zahrada známá svojí největší a nejkrásnější sbírkou rododendrónů a azalek v Polsku. Ve sbírce se vyskytuje 500 druhů rostlin. Zahrada byla založena Fritzem von Oheimbem v roce 1880. Obdobím nejvhodnějším pro návštěvu botanické zahrady je květen, kdy kvetou rododendrony.

• Lázně Przerzeczyn Zdroj – byly založeny v roce 1802 a leží na hlavní cestě vedoucí z Wroclawi do Prahy. Pro své procedury, zejména vodoléčbu, užívají lázně svých jedinečných léčivých pramenů, které obsahují sulfidy, aktivní radon, vápennou vodu a železo.

• Plavecké centrum „Aquarius“ a fitness club Aquariusoprt v Bielawě.

STAROSTWO POWIATOWE W DZIERŻONIOWIE

58-200 Dzierżoniów, Rynek 27 Sekretariat tel. (074) 832-18-64, fax (074) 832-18-60

e-mail: powiat@pow.dzierzoniow.pl http://www.pow.dzierzoniow.pl