10 let spolupráce Dolního Slezska a Královéhradeckého kraje

15. 10. 2013 Autor: Kateřina Kupečková

V roce 2013 uplynulo 10 let od uzavření Dohody o spolupráci mezi Dolnoslezským vojvodstvím a Královéhradeckým krajem. Dohoda byla podepsána 16. října 2003 na zámku Książ (Walbrzych).

V roce 2013 uplynulo 10 let od uzavření Dohody o spolupráci mezi Dolnoslezským vojvodstvím a Královéhradeckým krajem. Dohoda byla podepsána 16. října 2003 na walbrzyském zámku Książ.

V souladu se smlouvou mají oba regiony za úkol: společně podporovat aktivity v oblasti kultury a vědy, obchodu, zemědělství, vzdělávání a výměny mládeže, zdravotnictví a sociální péče, tělesné výchovy a sportu, cestovního ruchu, hospodářského rozvoje a financí, ochrany životního prostředí, správy silnic a dopravy, bezpečnosti, informačních technologií, politiky a regionálního rozvoje, samosprávy a také v oblasti využívání finanční podpory z prostředků Evropské unie.

Pro zdůraznění významu této skutečnosti se ve dnech 16. a 17. října 2013 na walbrzyském zámku Książ a také v českém Náchodě uskuteční závěrečná konference shrnující 10 let spolupráce Dolnoslezského vojvodství a Královéhradeckého kraje.

Hostiteli konference budou obec Walbrzych a Královéhradecký kraj. Mikroprojekt "10 let česko-polské spolupráce" je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu prostřednictvím Euroregionu Glacensis v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 - 2013.

Spolupráce s českými kraji je pro Dolnoslezské vojvodství jednou z nejvyšších priorit v oblasti spolupráce se zahraničím. A nejsou to jen aktivity v rámci samosprávy. Jsou to rovněž společné iniciativy institucí a organizací na obou stranách hranice - jak spolufinancované v rámci INTERREG IIIA 2004-2006 a OPPS ČR - PR 2007-2013, tak realizované z vlastních prostředků. Oba regiony spojuje jejich zeměpisná poloha, podobné plány i strategie a také mnohaleté zkušeností ve společných aktivitách a přeshraničních projektech. Klíčový význam pro spolupráci má současně návrh na utvoření Evropského seskupení pro územní spolupráci na polsko-českém pohraničí.

V letech 2003-2013 se regionům podařilo realizovat mnoho partnerských projektů ve výše uvedených oblastech. Společné aktivity byly realizovány Krajskými městskými samosprávami, školami, kulturními institucemi a hospodářskými komorami obou regionů.

Výsledky těchto projektů využívají různé cílové skupiny obyvatel a podnikatelů v obou regionech.

Jejich realizace byla možná díky využití programů Evropské unie: PHARE CBC Česká republika – Polská republika 2002 a 2003, INTERREG IIIA Česká republika - Polsko 2004 - 2006, OPPS Česká republika - Polská republika 2007-2013. Souhrnná částka na realizované aktivity činí více než 40 milionů eur.

K těm nejdůležitějším patří:

• V oblasti kultury, sportu a turistiky:

"Vydání turistického průvodce Wałbrzych-Hradec Králové spojené s oslavou Světového dne cestovního ruchu ve Wałbrzychu"

"Zlepšení fungování turistických informací v oblasti pohraničí prostřednictvím zpřístupnění multimediálních informačních kiosků ve Wałbrzychu"

"Wałbrzych, Hradec Králové - Města kultury"

"Kultura spojuje Hradec Králové a Wałbrzych“

"Poznejme vzájemně svoji kulturu"

"Kultura spojuje národy - polsko-české výměnné pobyty škol"

"Dny křesťanské kultury ve Wałbrzychu"

"Rozvoj turistické a rekreační infrastruktury v příhraniční oblasti Broumovska a Mieroszowska - I. etapa

"Rozvoj turistické a rekreační infrastruktury v příhraniční oblasti Broumovska a Mieroszowska-II. etapa"

"Vybavení a úprava cyklostezek a lyžařských tras v příhraniční oblasti Broumovska a Mieroszowska"