Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

Zima na silnicích ještě nekončí. Prozatímní účet za zimní údržbu je 125,6 milionu korun

Poslední aktualizace: 21. 3. 2016

Únor na krajských silnicích se nesl ve znamení neustálého střídání jarních a zimních dnů a skončil se závěrečným účtem 27,2 milionu korun. Od začátku zimy tak zaplatil kraj za zimní údržbu od začátku listopadu 2015 do konce února 2016 celkem 125,6 milionu korun. Za tu dobu zaznamenali silničáři 77 posypových dní a padlo už přes 10 tisíc tun soli.

Zima na silnicích stála kraj zatím 110 milionů korun

„Náklady na únorovou zimní údržbu byly srovnatelné jako v loňském roce. Kraj za tento měsíc zaplatil 27, 2 milionu korun, to je zhruba o tři miliony méně než loni za stejnou dobu. Za celý měsíc museli silničáři zasahovat celkem v 20 dnech,“ řekl náměstek hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček. Předběžný účet za zimu, tedy od listopadu 2015 až do konce února 2016, je pak dohromady 125,6 milionu korun. Celkově má pro letošní rok Královéhradecký kraj na zimní údržbu vyhrazeno asi 165 milionů korun.

V průběhu února docházelo k neustálým výkyvům počasí a ke střídání dnů jarních se zimními. Během těch se silničáři museli potýkat s přívaly sněhu, kdy během 24 hodin napadlo 20 – 25 centimetrů sněhu. Jelikož se jednalo o těžký a mokrý sníh, mnohdy jeho nápor nevydržely větve stromů a mohlo docházet k dočasným uzavírkám silnic, jako tomu bylo například na Trutnovsku.

Od listopadu do konce února zaznamenali krajští silničáři celkem 77 posypových dní, během kterých spotřebovali přes deset tisíc tun soli. V porovnání s loňskou zimou jsou prozatím náklady na zimní údržbu vyšší. Za loňskou zimu zaplatil kraj celkem 129,4 milionu korun. S koncem února 2016 se pak náklady za letošní zimu už této částce přibližují. I přesto se na základě zkušeností z minulých let očekává, že vyhrazená částka 165 milionů korun bude pro letošní zimu dostačující.

Zimní údržbu na krajských silnicích zajišťuje Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje a.s., která se stará celkem o 3020 km silnic II. a III. tříd.

Autor: Martina Götzová