Ze stavu Škroupova domu mi je smutno, říká radní Řehoř. Kraj ho hodlá opravit

26. 2. 2018

V současné době radní Královéhradeckého kraje Václav Řehoř jedná se starostou Osic Stanislavem Bydžovským o nutné rekonstrukci Škroupova domu. Kraj chce zachránit kulturní dům z roku 1928, který je v žalostném stavu již řadu let.

„Hledáme společný způsob řešení. Zatím se jedná jen o neformální jednání. Když jsem viděl na vlastní oči stav Škroupova domu, bylo mi z toho smutno a řekl jsem si, že to tak nemůžeme nechat. Proto jsme začali podnikat první kroky k nápravě,“ vysvětluje radní Václav Řehoř odpovědný za oblast investic a majetku.

V těchto dnech probíhají jednání se starostou obce, kdy radní Řehoř navrhl, že by kraj převzal kulturní dům do svého majetku, zrekonstruoval a následně ho předal ke správě hospodaření Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

„Zatím není jisté, zda by se nám podařilo na celkovou rekonstrukci obdržet dotaci, jelikož není mnoho dotačních programů otevřeno. Případně bychom se snažili budovu zrekonstruovat z vlastních zdrojů,“ dodává radní Řehoř.

Škroupův dům byl postaven v roce 1928 ze sbírky občanů jako hold osickému rodákovi, skladateli a spoluautorovi české národní hymny Františku Janu Škroupovi u příležitosti 10. výročí vzniku samostatného Československa. Kulturní dům navrhoval architekt Jindřich Smetana. Propadnutí střechy v roce 1988 si vynutilo zatím poslední opravu, od té doby ale stavba chátrá.

Ze stavu Škroupova domu mi je smutno, říká radní Řehoř. Kraj ho hodlá opravit