Korunovační klenoty na dosah. V Novém Městě nad Metují dnes začíná výstava insignií českých panovníků

1. 6. 2018

Až do 29. července bude v Galerii na zámku v Novém Městě nad Metují přístupná výstava k výročí 640 let od úmrtí Karla IV. Projekt připomíná nejen život našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu – na dosah a bez mnohahodinových front.

Možnost vidět korunovační klenoty, jejichž originál je vystavován jen velmi zřídka, nám dává hmatatelný dotek minulosti a umožní všem návštěvníkům setkat se tváří v tvář s historií, na kterou můžeme být právem hrdí. Jsem velmi rád, že výstava zavítala i do našeho regionu a že i Královéhradecký kraj může být jejím partnerem,“ řekl během zahájení výstavy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který nad událostí převzal záštitu.

Hlavní expozici Českých korunovačních klenotů doplní i zajímavosti z jejich staleté historie opředené různými legendami. Výstava se zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – krále a císaře Karla IV. Stranou nezůstane ani zakladatelská činnost Otce vlasti, výročí 670let od založení prvního vysokého učení – dnešní Univerzity Karlovy, hradu Karlštejn, Nového Města Pražského.

Kromě samotných mistrovských replik klenotů výstava přináší i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku:repliky zbraní, oděvů, obuvi či mincí.

Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který zhotovil šperky pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. či například repliku císařské koruny Svaté říše římské, nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. Na realizaci zlatnických prací se dále podíleli i slovenští šperkaři – manželé Cepkovi. Detaily postupů výroby zachycuje video, které mohou návštěvníci zhlédnout během prohlídky.

Červen

• pondělí: pouze pro předem objednané skupiny od 25 osob na komentovanou prohlídku
  • úterý–pátek: od 9:30 do 16:30 (poslední vstup v 16:00)
  • sobota–neděle: od 10:00 do17:00 (poslední vstup v 16:30)
Komentované prohlídky pro předem objednané skupiny od 25 osob ve všední dny od 8:45.

Červenec

• pondělí–pátek: od 9:30 do 16:30 (poslední vstup v 16:00)
  • sobota–neděle: od 10:00 do 17:00 (poslední vstup v 16:30)
  • 20 Kč – děti MŠ
  • 50 Kč – děti ZŠ
  • 60 Kč – studenti SŠ
  • 70 Kč – studenti VŠ a VOŠ a senioři
  • 100 Kč – dospělí
  • ZTP nebo ZTP/P sleva 20 % z dané kategorie (u ZTP/P platí obě osoby poníženou cenu)
Příplatek za výklad/komentovanou prohlídku 15 Kč/os. (pro skupiny od 25 osob) – rezervace nutná!

Více informací najdete na www.ceskekorunovacniklenoty.cz nebo na www.zameknm.cz

• Plakát (pdf, 5290 kB, 30.5.2018)