V náchodském muzeu se koná výstava k osmičkovým výročím československé historie

27. 2. 2018

V pátek 23. února se v prostorách stálé expozice Regionálního muzea v Náchodě uskutečnila vernisáž výstavy „Osudové osmičky 20. století v Náchodě“. Ta se ohlíží za čtyřmi mezníky, které lze bez nadsázky ve 20. století označit za průlomové. Řeč je o letech 1918, 1938, 1948 a 1968. Samotnou výstavu můžete navštívit až do 11. listopadu.

V náchodském muzeu probíhá výstava k osmičkovým výročím československé historie

V přízemí stálé expozice na Masarykově se návštěvníci mohou dozvědět různé zajímavosti a za pomoci trojrozměrných exponátů, které jsou na této výstavě v mnoha případech prezentovány zcela poprvé, si udělat představu o tom, jak naši předkové tato osudová léta prožívali.

Hned při vstupu návštěvníky zaujme obraz prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který měl k Náchodu velmi blízký vztah. Jeho podobiznu mohou návštěvníci rovněž spatřit na řadě dalších předmětů, které se vyráběly v průběhu 20. let minulého století. Výstava nezapomíná ani na další osobnosti Náchoda. K vidění jsou fotografie z ohlašování vzniku Československé republiky tehdejším starostou Josefem Čížkem z balkonu zdejšího divadla, které dnes nese jeho jméno, sokolské kroje, nebo legionářské uniformy.

V další části výstavy lze spatřit řadu suvenýrů připomínající událostí let 1948 a 1968. Nejvíc kontroverzí nalézáme ve vztahu k událostem „Vítězného února 1948“. Náchod zažil početnější demonstraci na Masarykově náměstí, která je na výstavě fotograficky zdokumentována. Návštěvníci si však připomenou i to, že v tomto roce nás opustili dva významní státníci – Jan Masaryk a Edvard Beneš – stejně jako to, že všesokolský slet v Praze byl již plně pod drobnohledem komunistického režimu. Daleko ožehavější situace nastala o dvacet let později, v noci z 20. na 21. srpna. Náchodem na Prahu projížděly ozbrojené kolony armády Polské lidové republiky, které společně s dalšími armádami Varšavské smlouvy přijely potlačit tzv. Pražské jaro. Z dobového tisku se mohou všichni dozvědět, jak vyhrocená situace tehdy panovala. Ale uvidíte také to, jak takový voják „spřátelené sovětské armády“ vypadal. Pokud na výstavu vezmete své děti, určitě je nechte vyzkoušet si, jak se ještě před pár lety psávalo na psacím stroji. Ty jsou na výstavě dva a každý návštěvník si na nich může opsat texty, které kolovaly mezi lidmi právě během invaze v srpnu 1968.

Nejrozsáhlejší část výstavy je věnována událostem roku 1938. Zcela poprvé se ve stálé expozici prezentuje rozsáhlá sbírka miniatur vojáčků od sběratele a modeláře Lubora Šušlíka z Pardubic, pro svou unikátnost navrženou k zařazení do seznamu kulturních památek. Protože pan Šušlík letos oslaví již 90. narozeniny, rozhodlo se náchodské muzeum v rámci Muzejní noci, která se uskuteční 16. května tohoto roku, připravit speciální program vztahující se k významnému životnímu jubileu tohoto vzácného člověka. V létě se část výstavy obmění a namísto uniforem a zbraní budou prezentovány exponáty připomínající významného náchodského rodáka, osobnost světově proslulého spisovatele Josefa Škvoreckého.

V náchodském muzeu probíhá výstava k osmičkovým výročím československé historie

V náchodském muzeu probíhá výstava k osmičkovým výročím československé historie

V náchodském muzeu probíhá výstava k osmičkovým výročím československé historie

V náchodském muzeu probíhá výstava k osmičkovým výročím československé historie

Text a foto: Bc. Richard Švanda - Regionální muzeum v Náchodě