Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

V letošním roce podpoří kraj své nemocnice částkou 100 milionů korun

Poslední aktualizace: 12. 1. 2016

Návrh na vyrovnávací platby za poskytování veřejné služby na rok 2016 v krajských nemocnicích schválila na svém včerejším jednání Rada Královéhradeckého kraje. Na zajištění urgentní (neodkladné) akutní lůžkové a ambulantní nemocniční péče by měl kraj doplácet letos celkem 100 milionů korun, což je o 26 milionů méně než za rok 2015. Návrh bude schvalovat ještě krajské zastupitelstvo.

V letošním roce podpoří kraj své nemocnice částkou 100 milionů korun

„Na letošní rok jsme na vyrovnávací platby krajským nemocnicím za poskytování veřejné služby vyčlenili z rozpočtu 100 milionů korun, tedy o 26 milionů korun méně než v loňském roce,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. Za snížením vyrovnávacích plateb ze strany kraje stojí především zlepšení hospodářské situace nemocnic. „Všechny nemocnice se nám podařilo dostat v roce 2015 do černých čísel. Pro letošní rok nám nahrává i zvýšení úhradové vyhlášky, která má ale z větší části pokrýt plánované 5% zvýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic. V případě, že by tyto prostředky nestačily, necháváme si v rozpočtu ještě 30 milionů korun jako rezervu,“ doplnila radní Třešňáková.

Nemocnice se na základě smluv o poskytování veřejné služby zavazují k provozování těch oborů, které jsou v rámci jejich činnosti ztrátové. Kraj má pak povinnost tyto ztrátové činnosti, jako je zajištění urgentní akutní lůžkové a ambulantní nemocniční péče, zdravotnickým zařízením vyplácet právě formou vyrovnávací platby. Návrh schválila Rada Královéhradeckého kraje a bude ho schvalovat i krajské zastupitelstvo.

Předběžné hospodářské výsledky nemocnic za rok 2015 jsou v kladných číslech

„Velmi předběžné hospodářské výsledky ukazují, že všechny krajské nemocnice vytvořily za rok 2015 zisk 25 milionů korun. Finální výsledky budeme mít až v pololetí po vypořádání se zdravotními pojišťovnami,“ komentoval uplynulý rok předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslav Procházka. Co se podle něj podařilo, je fakt, že se z krajských nemocnic staly standardní organizace, které platí své krátkodobé závazky včas. „Během posledního půl roku se nám podařilo vymazat takřka všechny krátkodobé závazky po splatnosti,“ dodal Procházka.

Autor: Martina Götzová