V Černožicích se otevřel zrekonstruovaný domov důchodců. Kraj zde investoval více jak 60 milionů korun

16. 11. 2017

V říjnu minulého roku odstartovala rekonstrukce a přístavba památkově chráněného domova důchodců v Černožicích. Prvorepubliková budova už neumožňovala dostatečný komfort pacientům a znesnadňovala práci personálu. Královéhradecký kraj zde vynaložil více jak 60 milionů korun na rekonstrukci, přístavbu a vybavení celého areálu. Zrekonstruovaný domov důchodců se otevřel dnes ve 12:00.

Stavební práce na rekonstrukci objektu A a na přístavbě objektu C domova důchodců v Černožicích si vyžádaly investice ve výši 52,6 milionu korun. Vedle toho kraj domovu pořídil nový mobiliář a zdravotní techniku za 8,2 milionu korun,“ informoval krajský radní pro oblast investic Václav Řehoř.

Stavební práce v Černožicích odstartovaly v říjnu loňského roku. Rekonstrukce se týkala objektu A, který spolu s přístavbou z let 2009 až 2011 nyní tvoří funkční komplex. Důležité bylo rovněž pořízení nového mobiliáře. „Všechen nábytek splňuje požadavky v souladu se zajištěním prostorové bezbariérovosti pokojů. Vedle nábytku jednotlivých pokojů jsme pořídili i vybavení nově zřízených společenských místností, denních místností pro zaměstnance v přímé péči a kanceláří, včetně doplnění vybavení sesterny,“ doplnil radní Řehoř. Kromě nového mobiliáře domov nyní disponuje i novým vybavením kuchyně, které zefektivní její provoz.

Budova černožického domova důchodců již nesplňovala důležité parametry. Některé pokoje se nacházely až třicet metrů od sociálního zařízení a pohyb vozíčkářů i dalších osob zde znemožňovaly členité podlahy. Věříme, že nyní bude domov důstojným místem pro všechny své klienty a že svému personálu umožní poskytovat kvalitní a odbornou péči,“ sdělil Vladimír Derner, náměstek hejtmana pro sociální oblast.

Protože se rekonstrukce týkala především ubytovacích kapacit, klienti domova byli na nezbytnou dobu přestěhováni. Dočasným novým domovem klientů i části zaměstnanců černožického zařízení se stal GrandPark v Hradci Králové, se kterým se dohodl Domov důchodců Černožice na základě výběrového řízení.

Objekt Domova důchodců Černožice byl vystavěn v roce 1926 jako ubytovna pro dělnice textilní továrny a je nemovitou kulturní památkou. Celková kapacita domova je 102 lůžek. Kromě seniorů bude i nadále sloužit osobám s Alzheimerovou chorobou. Kromě černožického domova Královéhradecký kraj zřizuje dalších patnáct domovů pro seniory.

zleva: radní Václav Řehoř, náměstek hejtmana Vladimír Derner, hejtman Jiří Štěpán