1. 8. 2018

U příležitosti stého výročí konce první světové války odstartovala výstava k připomenutí existence válečného zajateckého tábora v Broumově. Slavnostní vernisáže, jejíž součástí byl i pietní akt, se zúčastnili představitelé Královéhradeckého kraje, místních samospráv či zástupci velvyslanectví Srbska a Ruské federace.

„Tato událost je ojedinělá svým významem, neboť mapuje průběh první světové války na území Broumovska. Vzhledem k tomu, že k 'lágru'není moc dostupných informací, je nezbytné, abychom si historii našich regionů neustále připomínali. Proto jsem velmi rád, že Královéhradecký kraj tyto aktivity podporuje,“ uvedl radní Královéhradeckého kraje pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu, grantů a dotací Pavel Hečko, jenž se zúčastnil vernisáže a pietního aktu.

Zajatecký tábor se rozléhal mezi Broumovem, Křinicemi a Martínkovicemi. Provozovala jej rakousko-uherská armáda v letech 1915 – 1918. V areálu bylo 323 objektů včetně vodovodu, kanalizace, pekárny, dílny či nemocnice. Zajatci byli vojáci a civilisté srbské ruské, italské, rumunské a černohorské národnosti. V průběhu války zde bylo vězněno přes 30 tisíc osob po dobu čtyř let. V důsledku válečných poranění, podvýživy, nemocí či nevyhovujících životních a hygienických podmínek zde zemřelo přes 2500 zajatců. V místě zdejšího pohřebiště vznikl památník, který utrpení vězněných připomíná dodnes.

Samotná výstava čítá 55 panelů s dobovými fotografiemi, které jsou rozprostřené na kilometr dlouhé vycházkové trase mezi současným letištěm a památníkem vybudovaným přímo vězni. Události a život v táboře popisuje také kniha Petra Bergmana Lager Broumov/Braunau 1915-1918.

„Srdečně zvu všechny zájemce o historii k prohlídce výstavy pod širým nebem, kterou můžete navštívit až do 2. listopadu,“ dodal radní Hečko.

V Broumově se vzpomíná na existenci zajateckého tábora z první světové války

Radní Pavel Hečko (první zleva) byl součástí pietního aktu, který uctil oběti v tehdejším zajateckém táboře.

V Broumově se vzpomíná na existenci zajateckého tábora z první světové války

Výstava fotografií je rozmístěná na kilometrové vycházkové trase.

V Broumově se vzpomíná na existenci zajateckého tábora z první světové války

Radní Pavel Hečko pokládá květiny u pomníku obětí zajateckého tábora v Broumově.