Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

Tendr na modernizaci náchodské nemocnice je zrušen. Kraj zadá revizi dokumentace, pak vyhlásí veřejnou soutěž znovu

Poslední aktualizace: 18. 2. 2016

O zrušení veřejné zakázky na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod za 1,2 miliardy korun rozhodla dnes Rada Královéhradeckého kraje. „Každá stavba musí být správně založena, protože jinak je ohrožena její kvalita. Tady v tomto případě se potvrdilo, že projektová dokumentace je skutečně nedostatečně zpracovaná a musí se předělat. Kraj se chová zodpovědně a chce stavbu založit tak, aby sloužila veřejnosti co nejlépe,“ řekl ke zrušení tendru hejtman Lubomír Franc. Po revizi projektové dokumentace vyhlásí kraj tendr znovu.

Tendr na modernizaci náchodské nemocnice je zrušen. Kraj zadá revizi dokumentace, pak vyhlásí veřejnou soutěž znovu

Kraj v průběhu sedmi měsíců od vypsání tendru obdržel celkem 210 žádostí o dodatečnou informaci, které obsahovaly 995 dotazů. Z velké části se všechny týkaly soupisu prací a výkazu výměr, které slouží pro výpočet nabídkové ceny. „Při tak velké zakázce jsou dotazy naprosto běžnou praxí, a proto jsme ke zrušení tendru nepřistoupili dříve. Tisíc dotazů je ale již opravdu mnoho. Proto jsme na dokumentaci nechali vypracovat nezávislý posudek, který její nedostatečnost potvrdil,“ vysvětluje hejtman Lubomír Franc. Podle tohoto nezávislého posudku má projektová dokumentace vážné nedostatky a existuje zde tak objektivní důvod pro zrušení celého tendru podle zákona o veřejných zakázkách. „Nejsme rádi, že se stavba oddaluje a to především kvůli zaměstnancům a pacientům náchodské nemocnice, kteří už dlouho čekají na moderní nemocnici. Zdůrazňuji ale, že kraj o takovou nemocnici stojí, stavět chce a má zajištěné finanční prostředky," zhodnotil hejtman Franc.

Krajští radní se zároveň shodli na dalším postupu. Zrušení tendru konec projektu modernizace náchodské nemocnice neznamená. Ze smlouvy se zhotovitelem projektové dokumentace navíc vyplývá, že má kraj právo nepovedenou dokumentaci reklamovat. „Tohoto práva také využijeme. Projektant musí nyní zrevidovat celou projektovou dokumentaci a to nově pod odborným dozorem. Tato fáze by měla trvat 2 až 3měsíce. Veškeré práce budeme uplatňovat jako reklamaci, kraji tak nevznikne další finanční náklad,“ uvedl k dalšímu postupu radní pro oblast investic Josef Dvořák. V této lhůtě bude také kraj pracovat na přípravě nového výběrového řízení na dodavatele stavby a na administrátora zakázky. Nové výběrové řízení by mohlo být vyhlášeno na přelomu května a června 2016.

Provoz náchodské nemocnice se v tuto chvíli nijak nemění. „Prioritou je zachování poskytování kvalitní zdravotnické péče. Už v létě loňského roku prošly rekonstrukcí operační sály na ortopedii a nemocnice nakoupila z evropských peněz zdravotnické přístroje. Jsme pak připraveni reagovat i na další požadavky na modernizaci přístrojového vybavení, které je v tuto chvíli pro nemocnici potřebné,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

I nadále pak bude pokračovat příprava druhé etapy modernizace, v rámci které se má přesunout horní areál do dolního. „V žádném případě nebude mít zpoždění první etapy vliv na přípravu etapy druhé. Na té se pracuje nezávisle dál,“ dodal hejtman Franc.


Harmonogram dalšího postupu:

Duben/květen 2016 Finalizace revize projektové dokumentace

9. 5. 2016 Návrh na schválení odůvodnění významné veřejné zakázky Zastupitelstvem KHK (v případě, že se bude soutěžit ještě dle současného zákona o veřejných zakázkách. V případě nového zákona tato povinnost odpadá).

Květen/červen 2016 Vypsání nové zakázky na dodavatele stavby

Srpen/září 2016 Otevírání obálek s nabídkami uchazečů

Autor: Martina Götzová