Studentské firmy z Česka i ze Slovenska představily své produkty na hradeckém veletrhu

20. 12. 2017

Poměřit své podnikatelské dovednosti mohli studenti středních škol z Česka i Slovenska v prostorách hradecké Obchodní akademie, SOŠ a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Za finanční podpory Královéhradeckého kraje se zde uskutečnil šestý ročník regionální soutěže Veletrh JA firem, skrze který studenti prezentují své vlastnoručně vyrobené produkty.

Je úžasné vidět, jakou nápaditost a podnikavost mají studenti středních škol. Veletrhy, jako je tento, dávají studentům příležitost pro získávání a rozvoj dovedností, které jsou nezbytné pro úspěšný start do skutečného pracovního života,“ zhodnotila veletrh náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová.

V rámci veletrhu studenti připravili stánek pro prezentaci a prodej svých firemních produktů. Zákazníci si tak mohli zakoupit ručně vyrobené mýdlo, leopardí mast či například balíček pro vypěstování vlastní rostliny.

Součástí veletrhu bylo celkem šest soutěží. Hlavní cenu Nejlepší JA firma si letos odvezla domácí firma BAUBI prodávající držáky z tenisových míčků. V soutěži „90 vteřin s investorem“, ve které se vždy jeden člen firmy snažil anglicky přesvědčit porotu o kvalitě a potřebnosti svého produktu, zvítězila Karolína Marinoffová z hradecké „obchodky“. Cenu za nejsympatičtější firmu si odnesla studentská společnost BAG of MINE z Karlínské OA Praha.

Studenti při tomto druhu fiktivního podnikání získávají impulsy pro další vzdělávání a prohlubování ekonomických znalostí, přičemž mají šanci setkávat se s úspěšnými zástupci firemní sféry a čerpat z jejich zkušeností. Vedle toho dostanou možnost vyzkoušet si skutečné podnikání v rámci školní výuky.