Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

Školy a školky v kraji se mohou do projektu Obědy do škol hlásit do 2. května

Poslední aktualizace: 21. 4. 2017

Do projektu Obědy do škol, který pomáhá dětem tak, že jim jsou propláceny obědy ve školní jídelně, se nově letos zapojí i Královéhradecký kraj. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní vyhlašuje pro kraje výzvu, kde pro tento účel uvolňuje 35 milionů korun. Kraj nyní vyzývá všechny mateřské a základní školy, popřípadě víceletá gymnázia, aby zvážily svou účast v projektu. Krajskému úřadu se mohou hlásit do 2. května 2017.

V Královéhradeckém kraji je asi 3 500 dětí v hmotné nouzi, jejichž rodiče by mohli o zařazení do projektu zažádat. Pokud budou o dotaci na obědy pro své děti stát, měli by se informovat ve svých školách a školkách nebo na úřadu práce. O peníze chceme ministerstvo zažádat ještě v květnu tak, aby se mohly obědy dětem začít proplácet již od září 2017,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Všechny školy a školky v Královéhradeckém kraji, kde se vzdělávají děti ve věku od 3 do 15 let, by nyní měly do 2. května zvážit svou účast v projektu a nahlásit se krajskému úřadu. Vzhledem k podmínkám dotačního programu není možné zapojení do projektu dodatečně během roku. Případní zájemci z řad škol a školek tak budou muset čekat na další výzvu na příští školní rok.

V tuto chvíli by měly školy pouze odhadnout, kolika dětem by se u nich mohly obědy dotovat a nahlásit se nám. Bude to právě škola nebo školka, kdo pro nás bude tím důležitým partnerem. Velmi bychom tak ocenili zapojení co největšího množství subjektů v Královéhradeckém kraji,“ řekla náměstkyně hejtmana odpovědná za školství Martina Berdychová.

Projekt Obědy do škol nabízí pomoc formou bezplatného stravování ve školních jídelnách a mateřských školách dětem ve věku 3 až 15 let, jejichž zákonní zástupci pobírají alespoň tři měsíce dávky v hmotné nouzi. V konečné fázi ovšem nebude vůbec poznat, kterým dětem jsou takto obědy dotovány.

Obědy jsou financovány z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci. V programovém období 2014 – 2020 může Česko pro tento účel vyčerpat až 400 milionů korun.

Podáním žádosti a následnou administrací projektu pro Královéhradecký kraj je pověřen odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací. Kontaktní osobou je Mgr. Lucie Feuchter, tel. 601 375 644, mail: lfeuchter@kr-kralovehradecky.cz

Autor: Martina Götzová