Poprvé má program Interreg svou výročku v Hradci

18. 9. 2018

Operační program česko-polské přeshraniční spolupráce Interreg V-A ČR-Polsko bude mít ve čtvrtek a v pátek výroční konferenci v Aldisu, ve čtvrtek bude program určen pro širokou veřejnost, v pátek bude program určen pro zástupce implementační struktury programu. V Hradci Králové se tato významná akce koná vůbec poprvé. Program patří k nejlépe hodnoceným přeshraničním programům v celé Evropské unii. Za dobu své existence rozdělil mezi subjekty z Královéhradeckého kraje a sousedního Dolnoslezského vojvodství přes čtyři miliardy korun.

V programovacím období 2007–2013 se na území Královéhradeckého kraje a Dolnoslezského vojvodství prostřednictvím programu realizovalo přes sto velkých projektů a 320 takzvaných mikroprojektů s evropskou dotací přes 2,4 miliardy korun. K těm nejdůležitějším patří Biologické zpracování odpadů na polsko-českém pohraničí, Spolupráce hasičských jednotek v česko-polském příhraničí, modernizace jejich vybavení a vzájemná pomoc při krizových situacích, Společné vzdělávání pracovníků Správy KRNAP a KPN.

V aktuálním programovacím období 2014–2020 bylo dosud podpořeno 52 velkých projektů a několik desítek mikroprojektů se zapojením partnerů z Královéhradeckého kraje a Dolnoslezského vojvodství. Celková evropská dotace se pohybuje okolo 1,7 miliardy korun.

„Velkému mediálnímu zájmu se těší projekt nazvaný Aqua Mineralis Glacensis, jímž chce město Náchod obnovit svou slavnou lázeňskou tradici prostřednictvím nového vrtu a výstavby menšího lázeňského areálu. Na české straně je do tohoto projektu zapojeno i město Hronov, které ve své části projektu revitalizuje park Aloise Jiráska, kde již vzniká hlavní promenáda s novým prameníkem, balneoprvkem a dalším mobiliářem. Občané i návštěvníci Orlických hor a Broumovského výběžku nepochybně ocení projekty na zlepšení dopravní dostupnosti těchto území. Díky nim se do silnic v pohraničí investují stovky milionů korun,“ vyzdvihl radní Pavel Hečko odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.

S nejvýznamnějšími projekty se může široká veřejnost seznámit během čtvrtečního programu v Aldisu. Vystoupí zde například zástupci krajských policejních ředitelství, kteří se s polskými kolegy podílejí na realizaci projektu Drugstop, který je zaměřen na zvýšení efektivity boje s drogovou kriminalitou a začíná přinášet konkrétní pozitivní výsledky. Samostatně bude prezentován také projekt „PecKa“, kterým Pec pod Sněžkou a polský Karpacz velmi netradičním a zejména pro děti atraktivním způsobem seznamují návštěvníky s přírodním a kulturním dědictvím Krkonoš. Tento projekt také uleví turisticky exponované oblasti Krkonoš, neboť je realizován v okrajové části Pece pod Sněžkou, dojde tak k potřebnému rozložení návštěvnosti v dané příhraniční oblasti.

Výroční akce se budou první den účastnit také zástupci Zakarpatské oblasti na Ukrajině, která je novým partnerským regionem Královéhradeckého kraje. Budou zde hledat inspiraci pro realizaci svých přeshraničních projektů v rámci tří programů Evropského nástroje sousedství.

Území podporované z programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A ČR-Polsko zahrnuje na české straně pět krajů (Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský) a na polské straně tři vojvodství (Dolnoslezské, Opolské a Slezské).

Poprvé má program Interreg svou výročku v Hradci