Na opravy mostů kraj do dvou let vynaloží přes 260 milionů korun

8. 6. 2021

Královéhradecký kraj vlastní 869 mostů. Čtyři z nich jsou v havarijním stavu a vyžadují opravy. Letos proto kraj na opravy mostních konstrukcí hodlá uvolnit 61,5 milionu korun. Příští rok pak za šest investičních akcí zaplatí téměř 200 milionů korun.

Oprava mostu v Temném Dole začne v nejbližších dnech, bude průjezdný kyvadlově

„Kromě pravidelné údržby mostů je nezbytné provádět prohlídky, které určují konkrétní požadavky na opravy. Díky této součinnosti lze zajistit finanční zdroje do dalšího období s dostatečným předstihem. Stejně jako u silnic druhé a třetí třídy se i u mostů musíme potýkat s historicky nedostatečným objemem investovaných finančních prostředků na jejich rekonstrukce. Na druhou stranu tento dluh od roku 2017 systematicky řešíme a kraj v letech 2017 až 2020 proinvestoval do údržby svých mostů zhruba 64 milionů korun ročně. Celková bilance za opravy a rekonstrukce v uplynulém období tak dosáhla zhruba 260 milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Červíček.

V havarijním stavu je v Královéhradeckém kraji most na silnici III/2868 v obci Železnice na Jičínsku, most na silnici III/3173 v místní části Číčová obce Čermná nad Orlicí, most na silnici II/296 ve Velké Úpě a most v Temném Dole na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou.

Právě na posledním zmíněném mostě musel kraj v květnu omezit dopravu a v nejbližších dnech zahájí jeho opravu, která obnoví původní nosnost mostu. V příštím roce zde pak kraj plánuje postavit most nový.

„Kompletní rekonstrukce vyvrcholí v roce 2022 opravou všech tří mostů na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou. Předpokládané náklady stavebních prací jsou 170 milionů korun. Zdroje financování chceme hledat i mimo krajský rozpočet v dotačních programech,“ doplnil radní pro dopravu Václav Řehoř. Příslib financování revitalizace tří mostů schválili krajští radní již 7. června. Záměr ještě posoudí zastupitelé o dva týdny později.

Kromě mostu v Temném Dole má kraj letos v plánu opravit šest mostů za 61,5 milionu korun. Rekonstrukce se dočká most 285-008 v Jaroměři, most 296-013 ve Velké Úpě, most 303–002 v Hronově, most 3111-1 v Orlickém Záhoří, most 325-015 v Dolní Olešnici a most 32722-4 v obci Pamětník na Hradecku.

Stejně tak v roce 2022 kraj plánuje investice do šesti mostů. Náklady na rekonstrukce dosáhnou částky 199,8 milionu korun. Opravami by měl projít most 3016-3 ve Lhotě u Trutnova, most 304-002 v Libňatově, most 309-004 přes Zlatý Potok v Kounově a stavební práce čekají také zmíněné tři mosty v Temném Dole.

Zároveň s tím má kraj v různém stádiu příprav dalších 45 investičních akcí. U pěti projektů je nutné ještě vypracovat projektovou dokumentaci, 20 akcí čeká na její dokončení. Dalších 20 projektů je ve fázi příprav pro žádost o stavební povolení.