Královéhradecký kraj zná postupující filmy do celostátního kola soutěže Český videosalon

17. 4. 2018

Odborná porota v kině Luník v Červeném Kostelci rozhodovala o nejlepších filmech krajského kola celostátní soutěž neprofesionální filmové tvorby Český videosalon. Z Královéhradeckého kraje se přihlásilo celkem 25 snímků a ceny oceněným filmařům předala náměstkyně pro školství a kulturu Martina Berdychová.

Režisérka Eva Toulová, dokumentarista Jonáš Vacek a filmař Allan Šubert vybrali v sobotu 14. dubna sérií postupujících, mezi nimiž exceloval zejména Miroslav Trudič z Náchoda a Michal Martinek z Nového Města nad Metují, kterým postoupily dokonce dva snímky.

Z rukou náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast školství, kultury a sportu Martiny Berdychové obdržel Cenu Královéhradeckého kraje za kameru snímek Jiřího Česáka K čertu! Cenu hejtmana Královéhradeckého kraje za nejpovedenější snímek přehlídky obdržel náchodský dokumentarista Miroslav Trudič za film Jak vyrobit Ságo. Cenu diváků získala komedie Martina Bohadla Výprodej.

Mezi zkušenými harcovníky, kteří si pohlídali postup (Jan Vačlena z Hradce Králové, Jaromír Schejbal z Rychnova nad Kněžnou, Jaroslav Černý z Opočna a další) zaujali také novicové mladý Ondřej Čálek z Police nad Metují, a to dokumentem Létání bez letenky, či Zuzana Dohnálková z Hradce Králové videoklipem Tokyo Teddy Bear. Respekt poroty si už po několikáté vydobyl i Karel Pokorný z Nové Paky, který postoupil se svým dokumentem Stovka, přestože patřil k nejstarším autorům.

Po slavnostním vyhlášení, kterému přihlíželi i hosté Magda Mikešová z Artamy Praha, Tomáš Šimek z Městského kulturního klubu Červený Kostelec, či ředitelka Impulsu Hradec Králové Martina Erbsová, následovala premiéra pilotního dílu seriálu Servis u Fandy s celovečerním filmem Pepa.

Součástí vyhlášení soutěže byla i ukázka filmové techniky a rozborové semináře, které byly přístupné i veřejnosti, kde se lidé mohli dozvědět něco o pozadí filmové tvorby.