Kraj poskytne přes dvacet milionů korun hospicům

14. 1. 2021 Autor: Martina Svatoňová

Radní Královéhradeckého kraje schválili výsledky dotačního programu na podporu hospicové péče v Královéhradeckém kraji pro rok 2021. Mezi pět poskytovatelů této péče kraj v letošním roce rozdělí 20,5 milionu korun.

„Dotační program na podporu hospicové péče vyhlašujeme od roku 2018 a pomocí něho se především snažíme usnadnit hospicům jejich fungování, posílit jejich financování, a tím umožnit rozvoj této péče pro občany našeho kraje,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která má ve své gesci sociální oblast. 

Hospicová péče v domácím prostředí se začala rozvíjet teprve před několika lety. Je nedostatečně financována ze zdravotního pojištění a hospice jsou tak odkázány na dary od soukromých a firemních dárců nebo prostřednictvím různých nadací. Některé terénní hospice nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami a jsou na dary odkázány zcela.

Krajský dotační program je určený právě na spolufinancování hospicové péče, kterou tvoří souhrn lékařských, ošetřovatelských, rehabilitačně-ošetřovatelských a poradenských činností poskytovaných nevyléčitelně nemocným pacientům v preterminálním a terminálním stavu. U těchto pacientů se vyčerpaly možnosti kauzální léčby, ale nyní pokračuje léčba symptomatická, která má pacientům minimalizovat bolesti a zmírnit všechny obtíže jejich diagnózy i případných komplikací. Také zohledňuje bio-psycho-spirito-sociální potřeby nemocného. Hospicový program financuje pět domácích hospiců, které zajišťují péči po celém území Královéhradeckého kraje a kamenný Hospic Anežky v Červeném Kostelci, který zajišťuje paliativní péči na 30 lůžkách.

Rozdělení finančních prostředků v Programu na podporu hospicové péče v KHK pro rok 2021: 

Název poskytovatele Název zařízení Výše dotace
Domácí hospic Duha, o.p.s. Centrum domácí hospicové péče  1  530 000 Kč
Domácí hospic Setkání, o.p.s. Domácí hospic Setkání, o.p.s.      906 000 Kč
Oblastní charita Hradec Králové Domácí hospicová péče HK   2 350 000 Kč
Oblastní charita Červený Kostelec Oblastní charita Červený Kostelec   2 093 500 Kč
Oblastní charita Červený Kostelec Oblastní charita Červený Kostelec  (kamenný hospic) 13 180 500 Kč
Oblastní charita Trutnov Domácí hospicová -paliativní péče      440 000 Kč
Celkem:   20 500 000 Kč

Smyslem hospiců je pak především umožnit nevyléčitelně nemocným lidem žít s péčí svých nejbližších do konce života. Kontakty na hospicovou péči lze získat v katalogu sociálních služeb: Vyhledávání poskytovaných služeb (socialnisluzbykhk.cz)