Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

Kraj, památkáři a obce chystají dohodu o obnově Betlému u Kuksu

Poslední aktualizace: 14. 7. 2017

Památkáři, Královéhradecký kraj a obce chtějí hledat možnosti, jak zachránit unikátní Braunův Betlém v Novém lese u Kuksu na Trutnovsku. Vyplývá to z připravovaného memoranda, jehož znění schválili na svém posledním jednání krajští radní. Sochy a reliéfy, které do pískovcových skal vytesal v 18. století sochař Matyáš Bernard Braun, poškodili vandalové a povětrnostní vlivy.

Kraj, památkáři a obce chystají dohodu o obnově Betlému u Kuksu

Memorandum by měli podepsat zástupci Národního památkového ústavu, Královéhradeckého kraje, Dvora Králové nad Labem, obcí a společnosti Revitalizace Kuks. Termín podpisu zatím nebyl stanoven. „Cílem memoranda je nastavení a koordinace spolupráce při zachování unikátního souboru Braunova Betléma. Je nutné vytvořit optimální podmínky pro zabránění další degradace tohoto souboru," řekl krajský radní odpovědný za oblast cestovního ruchu a regionálního rozvoje Pavel Hečko.

Betlém, který je ve vlastnictví památkářů, leží v blízkosti areálu Hospitalu Kuks, který byl nedávno opraven a v současné době láká mnoho turistů. „S ohledem na množství turistů je potřeba i v okolí Betlému vytvořit dostatečné zázemí a například informační systém," řekl radní Hečko.

Braunův Betlém byl v roce 2001 zařazený mezi Národní kulturní památky, o jeho obnově se hovoří již několik let. V posledních letech pracovali v areálu restaurátoři z pardubické univerzity, kteří vyčistili od mechu a nečistot například hlavní reliéf.

Krajská společnost Revitalizace Kuks plánuje projekt za 30 milionů korun, který počítá se vznikem informačního centra nebo vybudováním nového prohlídkového okruhu. Podle původních plánů by první práce mohly začít v roce 2018 a trvat by měly dva roky.

Zdroj: ČTK

Foto: Revitalizace Kuks

Autor: Martina Götzová