Expozice sýpky jde konečně do finále

9. 2. 2018 Autor: Michal Friček

Nejen obyvatele Rokytnice v Orlických horách může tento nadpis zaskočit. Sýpka – muzeum Orlických hor byla přece otevřena již v roce 2013. Avšak k její finalizaci dochází opravdu až v těchto dnech. A jedná se o velkou událost nejen pro rokytnickou pobočku, ale i celé rychnovské muzeum.

Expozice sýpky jde konečně do finále

A jaké velké věci se to tedy aktuálně v Sýpce dějí? „Montáž modelů historických staveb z Orlických hor, která v těchto dnech probíhá, je završením více než šestileté snahy o vznik a finalizaci důstojné muzejní, ale také vzdělávací instituce, kterou dnes Sýpka pro naše městečko i okolí představuje,“ říká na úvod starosta města Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek. A vzápětí také dodává: „Jsem rád, že se nenaplnila slova některých škarohlídů o zbytečnosti tohoto projektu. Neutuchající zájem nejen o muzejní expozici, ale také o edukační programy, jsou jasným důkazem toho, že záchrana této historické budovy v centru města a její adaptace byl krok správným směrem.“

A opravdu, expozice Sýpky slavila a slaví mnohé úspěchy. V roce 2014 byla dokonce oceněna za svou interaktivní expozici v prestižní národní soutěži Gloria musealis, která je pro muzejníky něco jako Český lev pro filmaře. S modely roubené chalupy, města Rokytnice z druhé poloviny 19. století, papírny s dřevěným mostem, pily spojené s hamrem, mlýna, sklárny a těžební štoly bylo počítáno již na počátku projektu, avšak nutné bylo získat pro tak velký počin finance. To se podařilo díky významné podpoře Královehradeckého kraje a města Rokytnice v Orlických horách.

Finálním dokončením expozice získává Sýpka zcela nový rozměr a hloubku. Všechny modely mají svou vlastní konkrétní předlohu a velmi podrobně zpracovanou plánovou dokumentaci. Návštěvník si je může spojit s konkrétními místy v našem regionu a s jeho historií. Kromě toho je obsahují i aspekt hry - například model štoly, vyrobený v měřítku 1:2, je vlastně velkou prolézačkou, do které mohou děti i vstoupit,“ uvádí ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka. Jen samotné přípravné práce, například dokumentace v terénu, trvaly několik let. Ve vypsaném výběrovém řízení zvítězila renomovaná pražská firma PK model, která má na svém kontě již několik desítek modelů po celé České republice.

Modely budou veřejnosti slavnostně představeny v sobotu 10. února 2018 v 15 hodin za účasti hejtmana Královehradeckého kraje Jiřího Štěpána, náměstkyně hejtmana Martiny Berdychové, starosty města Rokytnice v Orlických horách Petra Hudouska a ředitele MGOH v Rychnově nad Kněžnou Tomáše Zelenky. Hudební doprovod vernisáže zajistí rychnovský sbor Carmina alta pod vedením sbormistra Karla Štrégla.

TEXT a FOTO: Mgr. Martina Pajerová, MGOH v Rychnově nad Kněžnou

Soubory ke stažení