Do hradeckého kraje přijelo v létě nejvíc turistů v historii

9. 11. 2016

Do Královéhradeckého kraje přijelo letos v létě nejvíce turistů za dobu jeho existence od roku 2000. Rekordní by mohla být i celá letošní sezona. Počet hostů hotelů a penzionů v kraji ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 9,1 procenta na 450.053 z loňských 412.695 hostů. Z cizinců přibylo nejvíce Slováků a Poláků. Celá ČR zaznamenala v létě růst hostů o 7,6 procenta. Data o turistickém ruchu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Za prvních devět měsíců letošního roku počet hostů v kraji vzrostl o 7,1 procenta a těsně přesáhl jeden milion lidí. Hranici jednoho milionu hostů se v kraji v celoročním součtu podařilo od roku 2000 překročit jen třikrát.

Výrazný skok v návštěvnosti po letech stagnace či mírného zvyšování zaznamenaly hotely a penziony v kraji již loni, kdy za celý rok vykázaly růst o výrazných 20 procent na dosud nejvyšších 1,12 milionu hostů. V samotném létě loni ubytovatelé zaznamenali nárůst počtu hostů o 24 procent.

V kraji se ve třetím čtvrtletí ubytovalo více tuzemských i zahraničních turistů. Domácích návštěvníků přibylo o 8,8 procenta na 364.368 hostů. Počet turistů ze zahraničí se zvýšil o deset procent na 85.685 ubytovaných. Čeští hosté tvořili v létě 81 procent klientely hotelů a penzionů v kraji.

Podnikatelé v Krkonoších jsou s letošní letní sezonu spokojeni. "Češi, ale nejen oni, vyhledávají Krkonoše pro svou dovolenou častěji než dřív. Důvodem je atraktivnější nabídka vyžití, lepší služby a dobré počasí, ale samozřejmě i situace v zahraničí," uvedl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek. Podle majitele ubytovacího portálu www.spindleruv-mlyn.com Martina Jandury byl o některých letních víkendech zájem o ubytování srovnatelný se zimní sezonou.

Nejčastějšími zahraničními hosty v hradeckém kraji byli v létě turisté z Německa, jejichž počet meziročně vzrostl o 2,2 procenta na 33.729 osob. Na druhém místě byli s růstem o 15 procent na 11.623 hostů Poláci. Třetí příčku obsadili Slováci, kteří zaznamenali výrazný nárůst o 26 procent na 10.374 hostů. Po loňském poklesu přibylo letos v létě i Nizozemců, a to o 11 procent na 4946 hostů.

Počet přenocování v kraji ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 8,4 procenta na 1,48 milionu nocí. Zahraniční hosté v Královéhradeckém kraji strávili 280.271 nocí, domácí turisté přenocovali v 1,2 milionu případech.

V zařízeních Královéhradeckého kraje se za období leden - září 2016 ubytoval čtvrtý nejvyšší počet hostů po Hl. městě Praze, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Počet domácích hostů byl mezi kraji třetí nejvyšší (po Jihomoravském a Jihočeském kraji) a v případě zahraničních hostů byl pátý nejvyšší (po Hl. městě Praze, Karlovarském, Jihomoravském a Jihočeském kraji).

V celém Česku se ve třetím čtvrtletí ubytovalo 6,65 milionu hostů. Počet zahraničních hostů se zvýšil o 5,9 procenta a domácích o devět procent.

Cestovní ruch v Královéhradeckém kraji ve 3. čtvrtletí 2016:

3. čtvrtletí 2016 meziroční růst (v procentech)
domácí turisté 364 368 8,8
cizinci 85 685 10