KOMUNITÁRNÍ PROGRAMY: ERA-NET TEXTILE

20. 2. 2009 Autor: Daniel Všetečka

Královéhradecký kraj se zapojil do příprav mezinárodního projektu zaměřeného na podporu koordinace výzkumných programů veřejných institucí při podpoře nových materiálů a textilního průmyslu.

Připravovaný projekt spadá pod 7. rámcový program pro vědu a výzkum Evropské komise, prioritní oblast Spolupráce. Nejedná se tedy o projekt ze Strukturálních fondů EU, jak je známe v ČR, ale o projekt z tzv. komunitárního programu. Tyto jsou řízeny přímo Evropskou komisí, vyžadují mezinárodní partnerství, cílení na celoevrospká témata s nadnárodním dopadem a komunikaci v angličtině. ERA-NET je druhem spolupráce veřejných institucí podporujících výzkum a vývoj na svém území. V současné době je v projektu více než deset partnerů z více než šesti zemí. Cílem projektu je koordinovat postupy států a regionů v oblasti podpory výzkumu v textilním průmyslu. Analytická část bude obsahovat zmapování a benchmarking přístupu partnerů projektu k těmto aktivitám a indentifikaci příkladů dobré praxe, využitelných dalšími partnery. V další fázi může dojít k vzájemnému propojení regionálních výzkumných programů, výměně zkušeností, vytvoření společných aktivit a usktutečnění společných meziregionálních výzev k předkládání projektů. Projekt je plánován zhruba na 3 roky. Královéhradecký kraj si uvědomuje rostoucí význam komunitárních programů do budoucna a účast v tomto projektu má sloužit k získávání zkušeností a učení se od regionů a institucí, které se této oblasti věnují již velmi douhou dobu.