Priority francouzského předsednitcví pro kohezní politiku EU

30. 7. 2008 Autor: Daniel Všetečka

Francie, předsedající Radě EU od 1.července, publikovala priority týkající se kohezní politiky. Úsilí se bude soustředit na dvě hlavní oblasti. Prvou je vytvoření základů pro budoucnost kohezní politiky po roce 2013 a druhou je uvedení Lisabonské smlouvy v život. Neboť tato, pokud bude ratifikována, přidává k současným cílům kohezní politiky (územní koheze, ekonomicá a sociální koheze) nový teritoriální rozměr.

Tyto aktivity navazují na činnosti předchozích předsednictví, hlavně německého, portugalského a slovinského a to skrze Územní agendu EU a Lipskou chartu.

Pracovní plán předsednictví se chce zabývat pěti hlavními tématy:

• kohezní politika a územní plánování
  • urbánní rozvoj a bydlení
  • Evropský sociální fond
  • územní správa, kraje a města
  • vzdálené regiony

V průběhu šesti měsíců je plánováno několik zásadních událostí. Jendou z nich bude konference o budoucnosti kohezní politiky v Paříži ve dnech 30.-31. října a dále neformální zasedání ministrů v Marseille 24.-26. listopadu, které se zaměří právě na územní kohezi a její budoucnost.

Zdroj: Stránky francouzského předsednictví.