Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze tří oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

23.6.2022

Královéhradecký kraj ocenil dobrovolníky pečující o památky

Královéhradecký kraj ocenil dobrovolníky, kteří pečují a opravují historické památky v regionu. Cenu za příkladnou obnovu architektonického dědictví či popularizační činnost získaly: spolek Přátelé Markvarticka, Římskokatolická farnost Nová Paka a Společnost železniční výtopna Jaroměř. Během slavnostního udílení cen byly předány také Pamětní plakety za péči o válečné hroby Ministerstva obrany ČR.

17.6.2022

Zorientovat se v krajské kultuře pomůže nová brožura

Kulturní program vybraných institucí cílící na ukrajinské rodiny přehledně shrnuje brožura Kraj pro Ukrajinu. Vytvořil ji odbor kultury a památkové péče Královéhradeckého kraje pro uprchlíky z válkou sužované Ukrajiny, aby se co nejlépe seznámili s novým prostředím.

17.6.2022

Rock for People letos poprvé s trvalou záštitou kraje

Jeden z největších hudebních festivalů domácí scény je v plném proudu a letos díky Královéhradeckému kraji bude o něco více ekologický. Rock for People vloni získal trvalou záštitu Rady Královéhradeckého kraje a poskytnutá dotace cílí na odpadový management. Letos se tak na festivalu objeví vedle kelímků i kompostovatelné nádobí v Green Food Zóně.

1.6.2022

Na úpické hvězdárně má vzniknout nové návštěvnické centrum

Moderní návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum má do jednoho roku vzniknout na Hvězdárně v Úpici. Soustředění většiny astronomických pozorovacích výstupů do jednoho místa povede k větší atraktivitě pro návštěvníky. Centrum za zhruba čtyři miliony korun má najít místo v objektu slunečního domku. Financování projektu musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

27.5.2022

Projekt na rekonstrukci Vrbenského kasáren získal stavební povolení. Kraj mezitím hledá možnosti financování

Vrbenského kasárny v centru Hradce Králové by po více jak dvou dekádách, kdy objekt chátrá, mohly najít nové využití. Rekonstrukcí historické budovy Královéhradecký kraj plánuje dokončit moderní muzejní kampus v centru hradecké metropole. Projekt získal stavební povolení, zásadním úkolem nyní zůstává zajistit jeho financování a také převod nemovitého majetku z města Hradec Králové na kraj.

19.5.2022

Hradecká galerie získala prestižní ocenění Gloria musaealis za rok 2021

Odborná porota Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Galerii moderního umění v Hradci Králové. Akvizice Sbírky Karla Tutsche získala cenu v kategorii Muzejní počin roku 2021. Unikátní sbírka uměleckých děl Karla Tutsche čítá 800 položek a v oblasti výtvarného umění je kolekce jednou z nejvýznamnějších sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice.

17.5.2022

Pro návštěvníky se otevřela pevnost Dobrošov. Do podzemí je v květnu možné vstoupit třikrát denně

Počínaje 17. květnem si návštěvníci mohou prohlédnout nově zrekonstruovanou pevnost Dobrošov. V květnu bude otevřena denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin a zájemci si mohou projít prozatím dva ze tří prohlídkových okruhů. Návštěvnické centrum je přístupné po celou otevírací dobu, do pevnostních srubů a podzemí budou komentované prohlídky odcházet v 11:00, 13:00 a 15:00. Průběžné informace o otevírací době a ceny vstupného lze nalézt na webu www.muzeumnachodska.cz/dobrosov.

16.5.2022

Blíží se start 18. ročníku Festivalu muzejních nocí

Od 20. května do 11. června 2022 se na celém území České republiky uskuteční 18. ročník Festivalu muzejních nocí. V letošním roce se do této akce zapojilo rekordních 590 institucí ze 175 měst napříč všemi regiony. V Královéhradeckém kraji bude možné během zhruba měsíčního festivalového maratonu navštívit s rozmanitým programem například Městské muzeum Nová Paka, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, Městské muzeum Žacléř nebo Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

16.5.2022

Krajská kultura pomáhá Ukrajině

Dění na Ukrajině vyvolalo silnou odezvu napříč kulturní a uměleckou scénou po celé České republice. Symbolickou i faktickou pomoc vyjadřují také kulturní organizace v našem kraji – ať už je to řada benefičních kulturních akcí, shromažďování materiální pomoci, nebo vytváření speciálních programů pro uprchlíky. Aktuální informace naleznete na webových nebo facebookových stránkách jednotlivých institucí.

5.5.2022

Orlická galerie zahájila sezonu

V Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zahájili v pátek 29. 4. svou 58. výstavní sezonu vernisáží hned tří autorských výstav.