Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze tří oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

30.8.2022

Další milník na broumovské cestě za titulem Evropské hlavní město kultury 2028

Broumov, 31. 8. 2022 – Když se Broumov před dvěma lety rozhodl zapojit do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028, působilo to jako vzdálený sen. V úterý 30. 8. 2022 už však nabyl velmi konkrétní podoby – na Ministerstvo kultury ČR doputovalo 20 kusů broumovských přihlášek, tzv. Bid Booků. Společně s celým regionem i Královehradeckým krajem se Broumov nebojí svoje vize plnit.

24.8.2022

Začíná festival barokního divadla Theatrum Kuks, potrvá do 28. srpna

Královéhradecký kraj srdečně zve na 21. ročník festivalu Theatrum Kuks, jehož hlavním tématem je voda symbolicky připomínající 330 let od založení lázní Kuks. Festival barokního divadla, opery a hudby začíná 24. srpna, potrvá do neděle 28. srpna a nabídne kolem 50 představení a dalších akcí.

24.8.2022

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá výstavu v Tbilisi

Výstava The Palace of Concrete Poetry předkládá mezigenerační dialog autorů úzce či volněji souvisejících s pojmem konkrétní poezie, formující se koncem padesátých let a v následující dekádě 20. století. Na výstavě se setkávají jak průkopníci konkrétní poezie (Bohumila Grögerová, Susan Howe, Ferdinand Kriwet, Ewa Partum), tak jejich následovníci (Pavel Büchler, Keti Kapanadze, Janice Kerbel, Jan Šerých, Sue Tompkins), včetně nejmladší generace (David Horvitz, Barbara Kapusta) posouvající problematiku k (post)digitálnímu způsobu tvorby. Vystavená díla, až na několik výjimek, vznikla přímo pro výstavu a jsou situována do secesního interiéru Writers’ House of Georgia v Tbilisi, který patří k architektonickým klenotům města.

10.8.2022

Na folklorním festivalu v Červeném Kostelci vystoupí 4TET i soubor z Kapverd

V Červeném Kostelci se mezi 17. a 21. srpnem uskuteční 68. ročník mezinárodního folklorního festivalu. Pozvání letos přijaly soubory nejen z Česka a Slovenska, divákům se představí také Poláci, Portugalci i soubor z Kapverdských ostrovů. Součástí programu bude i vyhlášení Mistra tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje.

13.7.2022

Obnova Vrbenského kasáren nabízí vznik nového prostoru pro živou i muzejní kulturu

Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost. Záměr rekonstrukce a oživení bývalého vojenského objektu, který v centru krajského města léta chátrá, nyní připravuje Královéhradecký kraj.

27.6.2022

Cena památkové péče za rok 2021 zná své vítěze

Rada Královéhradeckého kraje již podruhé ocenila za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictví v kraji. Cenu za příkladnou obnovu architektonického dědictví či popularizační činnost získaly: spolek Přátelé Markvarticka, Římskokatolická farnost Nová Paka a Společnost železniční výtopna Jaroměř. Během slavnostního udílení cen v Hospitálu Kuks 22. června byly předány také Pamětní plakety za péči o válečné hroby Ministerstva obrany ČR. Další podrobnosti v Tiskové zprávě.