Čeští krajané ze Srbska navštívili Královéhradecký kraj

5. 11. 2004

Starosta obce Čermná nad Orlicí Josef Bezdíček a člen Rady Královéhradeckého kraje Karel Klíma přivítali ve čtvrtek 28. 10. 2004 osm zástupců českých krajanských obcí ze Srbska. Na půdě obecního úřadu v Čermné nad Orlicí došlo ke slavnostnímu podpisu smluv o finanční podpoře krajanským obcím Kruščica a České Selo.

Tato konkrétní finanční pomoc směřuje na rekonstrukci základní školy, zlepšení podmínek pro mimoškolní aktivity dětí a mládeže a podporu místního fotbalového týmu. Naplňuje se tak část Deklarace o spolupráci tří evropských obcí, kterou v dubnu tohoto roku podepsali starostové Čermné nad Orlicí, Kruščice a Českého Sela na českém velvyslanectví v Bělehradě. Čtvrteční slavnostní den byl také věnován prohlídce Čermné nad Orlicí.

V pátek 29. 10. 2004 naši krajané navštívili za doprovodu prvního náměstka hejtmana Vladimíra Dernera královéhradecké biskupství, kde byli srdečně přijati arcibiskupem Karlem Otčenáškem.

V sobotu ráno se skupina vypravila zpět do 1 000 kilometrů vzdáleného Jižního Banátu, obohacená o nové nápady a příjemné zážitky ze setkání se svými českými přáteli.

Slavnostní zahájení podpisu o finanční podpoře (zleva Karel Klíma, Josef Bezdíček a koordinátor spolupráce Roman Grosmann)

Dohoda podepsána (zleva Josef Bezdíček, Emil Čežek - starosta Kruščice a Jaroslav Leksa - starosta Českého Sela)