Zemřel mimořádně uznávaný odborník na českou modernu Josef Sůva

4. 5. 2023

Josef Sůva dlouhých 34 let (1963–1997) působil na pozici ředitele Galerie moderního umění v Hradci Králové. Disponoval rozsáhlými znalostmi historie umění, udržoval přátelské vztahy s umělci a podporou zakázaných autorů v 70. a 80. letech si vydobyl neotřesitelnou pozici a respekt v uměleckém prostředí.

Zemřel mimořádně uznávaný odborník na českou modernu Josef Sůva
Josef Sůva se narodil 21. října 1934 v Hrzíně ve Středočeském kraji. Po ukončení studia dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1962 ještě stihl s historikem umění Františkem Šmejkalem propašovat v nočním rychlíku na varšavskou mezinárodní výstavu Argumenty 62 práce Aleše Veselého, Mikuláše Medka, Jana Koblasy, Vladimíra Boudníka nebo Jiřího Balcara.

Již od roku 1963, tedy ihned po svém jmenování do pozice ředitele Krajské galerie Hradec Králové, přestěhoval galerijní sbírky ze zámku v Rychnově nad Kněžnou do královéhradeckého biskupského paláce na Velkém náměstí. V jeho sálech zahájil pravidelnou výstavní činnost. Jako ředitel instituce například toleroval výstavu s krycím názvem Humor ’88, kde se prezentovali umělci pronásledovaní tehdejším politickým režimem jako Milan Langer nebo Libor Krejcar.

Po sametové revoluci Sůva podruhé stěhuje sbírky galerie, tentokrát již na současnou adresu, tedy do bývalého paláce Záložního úvěrního ústavu, postaveného architektem Osvaldem Polívkou, který se taktéž nachází na Velkém náměstí. Od dubna 1990 již instituce vystupuje pod názvem Galerie moderního umění v Hradci Králové, kde Sůva působil do roku 1997.

Josef Sůva v roce 2012 obdržel hlavní královéhradeckou cenu Primus inter pares za celoživotní práci pro město a budování sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové. Během tří dekád se mu podařilo získat výjimečné kolekce děl české umělecké Skupiny 42, Bohumila Kubišty, Emila Filly, Mikuláše Medka nebo ucelené soubory prací Josefa Váchala, Karla Šlengera, Ladislava Zívra ad. Josef Sůva zemřel v pátek 28. dubna 2023, letos by se dožil 89 let.

V rámci Královéhradecké muzejní noci, která se koná 19. května 2023, se ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové uskuteční připomenutí teoretické práce a umělecké tvorby Josefa Sůvy.

Foto: Wikipedia (Martinaz11 - CC BY-SA 3.0)