Nová pobytová služba naučí klienty s mentálním postižením, jak bydlet

6. 10. 2022

Královéhradecký kraj připravuje zázemí pro osoby s mentálním či kombinovaným postižením v Hradci Králové. Pro tyto účely zrekonstruuje dům na Pražském předměstí a vytvoří zde prostor pro šest klientů ve dvou domácnostech. Nová služba začne fungovat do dvou let.

Nová pobytová služba naučí klienty s mentálním postižením, jak bydlet

„V jednom z domů na Pražském předměstí vytvoříme zázemí pro službu sociální rehabilitace. Ubytování s odpovídající podporou zde naleznou osoby s mentálním či kombinovaným postižením, které nemají zkušenosti s životem mimo rodinu nebo školské, sociální či zdravotnické zařízení. Díky tomu získají zkušenosti, znalosti a dovednosti potřebné pro v maximální míře samostatný život. Zázemí služby sociální rehabilitace bude disponovat kapacitou šesti lůžek ve dvou domácnostech,“ uvedla náměstkyně pro sociální oblast Martina Berdychová.

Sociální rehabilitace v pobytové formě poskytne cílové skupině zkušenost samostatného života a prostor pro intenzivnější nácvik dovedností v reálných podmínkách. Klienti zde získají dostatek zkušeností pro budoucí život, ať již budou mít své vlastní bydlení či bydlení s podporou terénní služby nebo chráněné bydlení.

Tato služba bude poskytována v Hradci Králové na Pražském předměstí. Budova kraji patří a nyní připravuje její rekonstrukci. Má již vydané stavební povolení a stavební práce by se mohly rozeběhnout v polovině příštího roku.

Vytvoření zázemí služby sociální rehabilitace formou pobytové sociální služby v pobytové formě má společně s náklady na stavební práce rozpočet ve výši necelých 24 milionů korun. Kraj při řešení financování požádal o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027 zaměřeného na infrastrukturu sociálních služeb.