Na výstavbu cyklostezek půjde téměř 11 milionů korun, kraj hodlá podpořit i dobrovolné hasiče

25. 4. 2022

Královéhradecký kraj plánuje rozdělit v dotacích na rozvoj regionu částku přesahující 30 milionů korun. Nejvyšší částka poputuje na výstavbu a plánování cyklotras a cyklostezek, podpoří však také projekty v místních částech obcí, sdružení dobrovolných hasičů i obce, které plánují velké investiční akce. Návrh na přerozdělení financí projednají ještě krajští zastupitelé na květnovém zasedání.

„V letošním roce rozdělíme na dotacích pro regionální rozvoj částku 30,2 milionu korun, čímž jsme navrhli podpořit 91 % všech žadatelů. Naší snahou bylo nalézt co nejvíce finančních prostředků tak, abychom mohli společně s obcemi a městy zlepšovat život v celém regionu a přispět k jejich rozvoji,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací Adam Valenta.

Nejvyšší částka z dotací pro regionální rozvoj půjde na budování cyklotras a cyklostezek v Královéhradeckém kraji. Osm žadatelů si mezi sebe rozdělí téměř 11 milionů korun s tím, že další čtyři projekty kraj uchová v zásobníku pro případnou druhou změnu rozpočtu. O podporu žádá například Dvůr Králové nad Labem na výstavbu nové části Labské stezky v úseku mezi Stanovicemi a Žirčí. Stavět cyklostezku s krajskou podporou plánují také Ještětice, Bílý Újezd a Podbřezí, která tyto obce propojí.

Na projektovou přípravu investičních projektů či zpracování projektové žádosti o dotaci rozdělí kraj mezi 16 žadatelů 2,6 milionu korun. Jsou to prostředky, které by chtělo využít například vedení obce Mžany na projektovou dokumentaci požární zbrojnice, nebo Vysokovští na pořízení projektové dokumentace pro vybudování chodníku z Vysokova do průmyslové zóny.

Z dotačního programu podporujícího chytrá řešení v regionu půjde ke 13 žadatelům více než 2,3 milionu korun. Například obec Ohnišov hodlá pořídit bezdrátové solární veřejné osvětlení, a to včetně sloupů.

Královéhradecký kraj neopomněl ani na podporu jednotek požární ochrany a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Mezi dobrovolné hasiče rozdělí ve dvou dotačních programech částku zhruba čtyři miliony korun, a to například na podporu činnosti kolektivu mladých hasičů sboru dobrovolných hasičů, pořádání sportovních akcí či nákup vybavení, opravy a revize požární techniky.

Název programu Počet podpořených programů Navrhovaná částka
Podpora svazků obcí 34 2 578 700 Kč
Podpora JPO zřízených obcí v Královéhradeckém kraji 9 130 000 Kč
Kreativní vouchery Královéhradeckého kraje 21 2 500 000 Kč