Na podporu malých prodejen v kraji míří téměř dva miliony korun

11. 1. 2022

Ke čtyřem desítkám provozovatelů malých prodejen míří finanční podpora za téměř dva miliony korun. Královéhradecký kraj tyto finanční prostředky získal prostřednictvím dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+. Finanční podporu získají provozovatelé prodejen například ve Velkém Vřešťově, Bohuslavicích nad Metují či Chvalči.

Kraj připravil dotační programy za více než 140 milionů korun. Novinkou je podpora venkovských prodejen

„Prodejny v malých obcích neslouží pouze k nakupování. Často se z nich stává také místo pro setkávání obyvatel konkrétní obce, což má i pozitivní sociální aspekt zejména u starších lidí, kteří nemají možnost za nákupy dojíždět do okolních větších měst. Prodejny v těchto místech jsou důležitou součástí občanské vybavenosti. Touto podporou je možné brzdit tempo stěhování obyvatel z venkova do větších měst,“ řekl radní pro oblast regionálního rozvoje, evropských grantů a dotací Adam Valenta.

Na zajištění provozu prodejny úspěšní žadatelé o dotaci získají podporu do výše 50 tisíc korun. Mezi uznatelné výdaje pro využití dotace patří veškeré finanční prostředky vynaložené na zaměstnance podílejícího se na chodu prodejny. Dále se započítávají náklady na pronájem prodejny či skladu, vytápění, osvětlení a služby související s chodem prodejny. Do dotace pokrývá také výdaje spojené s telekomunikačními službami a připojením k internetu či obsluhou bezhotovostních plateb.

Královéhradecký kraj se podpoře prodejen v malých obcích věnoval již před vznikem celostátního dotačního programu. Od roku 2019 až dosud podpořil celkem 224 žádostí za 8,4 miliony korun.