Malé rakety, velké včely a Einsteinovka. Na hradecké univerzitě si můžete zahrát hlavou

21. 6. 2018

Kampus Na Soutoku bude žít na konci června experimenty, které si každý může vyzkoušet sám. Přírodovědné zajímavosti přináší znovu všem dětem i dospělým přímo na ulici Hrajme si i hlavou!. Akci si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

„Dnes jsem si také ráda zahrála hlavou. Je skvělé, kolik se tu sešlo dětí a je vidět, jak jsou nadšeny z nových technologií. Kdyby takto vypadaly nové třídy v budoucnu, bylo by to skvělé,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Již 11. ročník populárně-naučné akce Hrajme si i hlavou! pořádá Katedra fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové ve dnech 21. a 22. 6. 2018 vždy od 9 do 16 hodin. „Našim cílem je ukázat dětem i dospělákům, že věda není nudná, nepochopitelná, plná vzorečků, ale že je zajímavá, zábavná a hlavně si na ni můžeme sáhnout,“ popisuje myšlenku dvoudenního experimentování Michaela Křížová, hlavní organizátorka a didaktička z Katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Že se to daří, dokazuje i množství základních a středních škol, pro které je akce opakovaně cílem celodenních výletů na závěr školního roku, odpoledne ale nechybí ani rodiče s dětmi.

Letošní motto zní: „MEGAmini“. Malé věci tak budou velké a velké malé – pomocí 3D tiskárny se bude tisknout malý kosmonaut, „pokusničit“ se bude s obřími bublinami a pozorovat svět kolem nás mikroskopem i dalekohledem. A protože jde už o 11. ročník, pocestuje se i na Měsíc – Apollem 11. Svůj stánek tu totiž budou mít Rakeťáci, takže o rakety všech velikostí nebude nouze – o octové, vodní ani vzduchové. „Každý rok se snažíme přinést nová témata, poznatky a pokusy. Letos jsou mezi nimi například bramborové dělo, mini planetární stezka a dílničky pro nejmenší,“ prozrazuje několik bodů programu Křížová „Novinkou je stánek zaměřený na včely, ve kterém budou zvětšené části včelích těl a děti naučíme poznat trubce a dělnice. Také uvidí ukázky pomůcek pro včelařství.“

V areálu kampusu se budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové zaplní dalšími atrakcemi. Návštěvníci si užijí stálice programu, jako je ohňové tornádo, pokusy s kapalným dusíkem nebo suchým ledem, newtonská kapalina, i jednoduché pokusy pro nejmenší, které je možné provádět také doma – o recept na takové domácí experimentování se tu rádi podělí.

Partnery akce jsou: Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, Dům dětí a mládeže Hradec Králové nebo SPC pro zrakově postižené děti v Hradci Králové. Na akci budou prezentovat své pokusy i děti z Gymnázia F. M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou a SPŠ, SOŠ a SOU, Hradec Králové.

Více naleznete na:

Akci si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana Martina Berdychová

Paní náměstkyně si také dnes hrála hlavou.