Kraj a Dolnoslezské vojvodství uzavřely dohodu o rozvoji dopravní sítě a veřejných služeb v příhraničí

27. 8. 2021 Autor: Dan Lechmann

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski dnes podepsali memorandum o spolupráci při přípravě a realizaci přeshraničních projektů. Cílem je zajistit modernizaci dopravní infrastruktury a zajištění mezinárodního vlakového spojení mezi Hradcem Králové a Wroclawí. Oba regiony spolupracují už 18 let.

Královéhradecký kraj a Dolnoslezské vojvodství uzavřely dohodu o rozvoji dopravní sítě a veřejných služeb v příhraničí
Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski dnes podepsali memorandum o spolupráci.

„Královéhradecký kraj a Dolnoslezské vojvodství jsou dlouholetými partnery, a jsem proto rád za nové memorandum, které usnadní realizaci důležitých projektů zejména v dopravní infrastruktuře česko-polského pohraničí. Chceme rozvíjet přeshraniční spolupráci, která povede k prosperitě a konkurenceschopnosti obou našich regionů,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Letos v říjnu uplyne už 18 let od podpisu dohody o vzájemné spolupráci mezi oběma regiony. Za tuto dobu se podařilo dokončit projekty v cestovním ruchu, dopravě, životním prostředí nebo oblasti kultury a volnočasových aktivit za zhruba 5 miliard korun, které financovaly převážně evropské fondy.

Spolupráce se netýká pouze samotných regionů, zapojeny do ní jsou také města ale například i univerzity a bezpečnostní a záchranné sbory.

„Podepsané memorandum je základním kamenem pro přípravu důležitých projektů. Jedná se třeba o rekonstrukce silnic na Broumovsku, v Krkonoších či Orlických horách, ale také o přípravu modernizace železniční infrastruktury – na české straně železniční uzel v Meziměstí – a hlavně o objednávání přeshraničních vlakových spojů. Máme velkou ambici do budoucna zajistit spojení Pardubice – Hradec Králové – Náchod – Meziměstí – Walbrzych – Wroclaw,“ doplnil hejtman.

O konkrétních záměrech zástupci obou regionů jednali poslední dva roky a dnešní podpis je tak završením práce na nastavení a rozvoji další nadregionální spolupráce v oblasti dopravy.

Fotogalerie