Kraj podpoří kulturní dění a obnovu památek 21 miliony korun

29. 3. 2022

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje rozhodlo o rozdělení 21,3 milionu korun na podporu kultury a obnovu památek v regionu. Částku si mezi sebe rozdělí 205 žadatelů, a to například na restaurování Mariánského sloupu se sochou Panny Marie v Úpici či na vznik nové aplikace pro Třebechovické muzeum betlémů.

Kraj podpoří kulturní dění a obnovu památek 21 miliony korun
Theatrum Kuks foto: Marek Malůšek

„V letošním roce se nám podařilo udržet pro podporu kultury a obnovu památkového fondu v našem regionu stejnou částku jako v loňském roce. Díky tomu jsme mohli například podpořit všech osm žadatelů o pomoc při opravách historických kostelních varhan, aby díla starých mistrů opět přinášela radost posluchačům. Věřím, že letošní rok už nepostihne žádné omezení a kultura v Královéhradeckém kraji bude opět moci žít a s naší podporou se rozvíjet,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová.

Název programu Počet podpořených projektů Přidělená částka
Podpora kulturních aktivit 75 4 630 000 Kč
Obnova historických varhan 8 750 000 Kč
Podpora zachování nemateriálního kulturního dědictví 14 800 000 Kč
Podpora činnosti muzeí a galerií 22 2 030 000 Kč
Rezidence v oblasti kultury 8 400 000 Kč
Podpora mobility v kultuře 8 560 000 Kč
Kreativní vouchery pro kulturní dědictví KHK 3 289 375 Kč
Obnova památkového fondu 67 11 830 000 Kč
Celkem 205  Kč
V oblasti kultury a památkové péče vypsal Královéhradecký kraj osm programů. Nejvyšší počet podpořených žádostí je v programu na podporu kulturních aktivit, kde kraj rozdělil 4,6 milionu korun mezi 75 projektů. Mezi nimi je například hudební festival MetalGate Czech Death Fest 2022, jubilejní 25. ročník swingového festivalu Jardy Maršíka či projekt Městského kulturního středisko Jaroměř s názvem Oživlý Josefov 2022.

Na obnovu osmi historických varhan v regionu pošle kraj 750 tisíc korun. Podporu tak získala například závěrečná etapa obnovy varhan v kostele sv. Floriána v Kocbeřích či restaurování téměř dvousetletých varhan v Chotči do stavu, v jakém je po přestavbě zanechal Antonín Mölzer.

Loutkáři v Kuksu nebo pořadatelé Mezinárodního folklorního festivalu Pod Zvičinou patří mezi 14 žadatelů, které kraj podpořil v dotačním programu na podporu zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Celkem 22 muzeí a galerií v regionu si z krajského programu rozdělí více než dva miliony korun na svou činnost. Městské muzeum v Žacléři si tak pořídí nový zabezpečovací systém a v Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci či muzeu v Radči bude možné instalovat nové expozice.

Nadpoloviční většina žádostí do dotačního programu na obnovu památkového fondu se týkala oprav kostelů a kaplí v kraji. Mezi 67 úspěšných žadatelů kraj rozdělil 11,8 milionu korun. Mezi podpořenými projekty jsou například závěrečná etapa opravy fasády věže kostela sv. Voršily v Chlumci nad Cidlinou nebo restaurování Mariánského sloupu se sochou Panny Marie v Úpici. Ze světských staveb vedení kraje podpořilo například opravu střechy východní věže a valby mezi věžemi zámku Hořiněves.