Dotace na výměnu kotlů budou pokračovat

7. 4. 2021 Autor: Michal Friček

I v novém programovacím období 2021–2027 počítá Královéhradecký kraj s podporou výměny neekologických zdrojů vytápění. Finální podobu programu nyní připravuje Ministerstvo životního prostředí ČR. Pro všechny kraje chce rozdělit přes pět miliard korun. Dotace mají cílit především na nízkopříjmové domácnosti.

Vyhlášení výzvy pro kraje se předpokládá na přelom let 2021 a 2022.

„Jednotlivé kraje následně připraví vlastní dotační programy určené uchazečům o výměnu zdroje vytápění. Opět bude možné měnit kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním, které nesplňují limity třetí nebo vyšší emisní třídy, a nahradit je tepelnými čerpadly nebo kotly na biomasu s automatickým nebo ručním přikládáním,“ vysvětluje radní pro regionální rozvoj, granty a dotace Adam Valenta s tím, že diskuse se zatím vede o možnosti podpory pro plynové kondenzační kotle. O ty je spolu s tepelnými čerpadly mezi veřejností největší zájem. Novinkou bude to, že podmínky dotace budou maximálně vstřícné vůči nízkopříjmovým žadatelům.

Doposud se v Královéhradeckém kraji s pomocí takzvaných kotlíkových dotací vyměnilo přes 6000 starých nevyhovujících kotlů. Žadatelé si mezi sebou rozdělili přes 550 milionů korun. Přestože již od září roku 2022 nebude možné topit v kotlích první a druhé emisní třídy, stále jich využívá velké množství domácností.