Letošní stavbou roku se může stát lávka, nemocnice i hotel

29. 7. 2013 Autor: Imrich Dioszegi

Budova neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, elegantní lávka pro chodce a cyklisty přes Orlici či trutnovský hotel Davídek: to jsou jen tři různorodé projekty, jejichž realizace letos soupeří o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2013. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 15 různorodých staveb. Jsou mezi nimi také například rekonstrukce náměstí ve Dvoře Králové, regenerace klasického panelového domu či dokonce stavba retenční stoky.

„Jen v posledních deseti letech vzniklo v Královéhradeckém kraji množství zajímavých a ceněných staveb. Celostátní titul stavba roku dokonce získaly několikrát i budovy přímo v majetku kraje. Letošní ročník má velice pestrou paletu soutěžících a ukazuje se, že o tuto soutěž mají stavební inženýři, architekti i investoři zájem,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Letošní stavbou roku se chce stát také jezdecká hala pro koně v Ostrově, rodinný dům v Novém Městě nad Metují, pasivní dům v Hradci, rekonstrukce domu U Špuláků v krajském městě, hostinec v Kostelecké Lhotě, kulturní a vzdělávací centrum v Kopidlně, budova ZUŠ ve Dvoře Králové či rekonstrukce hradeckého sportovního areálu Bavlna.

Krajskou soutěž o stavbu roku tradičně vyhlašuje Královéhradecký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové. Zástupci těchto organizací tvoří odbornou, nezávislou komisi, která v během září rozhodne o držiteli krajského titulu.


1. NÍZKOENERGETICKÝ BYTOVÝ DŮM „KAMIL“

Přihlašovatel FATO a.s., člen holdingu FATO
Projektant Ing. arch. Karel Schmied ml.
Zhotovitel FATO a.s., člen holdingu FATO
Investor FATO BD s.r.o.

 

Objekt nízkoenergetického bytového domu byl navržen dle regulativů vzešlých z regulačního plánu významné hradecké lokality Podzámčí. Ten umístil objekt jako nárožní s hlavní fasádou natočenou do osy Svatojánské ulice. Tato poloha dala příležitost pro vznik výrazného domu, který se svou dramatickou kompozicí stává orientačním bodem území.

Hmotové řešení pracuje v nižší okrové části se základním kubickým tvarem, ze kterého v nárožích vystupují vykonzolované lodžie tvořící horizontální linie v kombinaci s vertikálou schodiště. Výrazně se zároveň uplatňují horizontály teras ustupujících podlaží, které jsou posazené na šedých rámech. Barevná kombinace okrové a bílé omítky doplněná o dva odstíny šedé dodává domu atraktivní design podtržený zasklením zábradlí lodžií.

Bytový dům splňuje nejnáročnější kritéria kladená na luxusní moderní bydlení.


2. PASIVNÍ DŮM HRADEC KRÁLOVÉ

Přihlašovatel Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín / Echorost architekti
Projektant Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín / Echorost architekti
Zhotovitel Asting cz
Investor Soukromý investor

 

Rodinný dům v Hradci Králové je důsledně řešen v pasivním standardu. Návrh ukazuje, že pasivní dům nemusí být ekvivalentem stavařské rutiny, a je zároveň příkladem úspěšného využití parametrického modelu, který sloužil jak k optimalizaci, tak k architektonickým experimentům v průběhu navrhování.

Specifický tvar pozemku podobný písmenu „P“ definoval obrys domu a spolu s konstrukčními omezeními i výslednou geometrii, která je založena na prostém, ale důsledném vytažení tohoto obrysu vzhůru. Hlavní obytné místnosti jsou přirozeně orientovány za sluncem. Navržený venkovní systém předokenních žaluzií pomáhá eliminovat letní přehřívání při zachování optimální hladiny denního osvětlení.


3. REGENERACE PANELOVÉHO BYTOVÉHO DOMU URXOVA 295 HRADEC KRÁLOVÉ

Přihlašovatel URBYT 295, spol. s r.o.
Projektant Ing. Jiří Kodýtek
Zhotovitel FATRA - Stavební a obchodní společnost s.r.o., StavServis PSVG s.r.o.
Investor URBYT 295, spol. s r.o.

 

Kompletní regenerace původního bytového panelového domu typ HK 69 postaveného v roce 1970 byla rozdělena do postupných etap dle možností financování a stavebních návazností.

V objektu byla instalována tlakově nezávislá předávací stanice tepla pro vytápění a ohřev teplé vody s napojením na primární horkovod CZT. Původní dřevěná okna byla vyměněna za okna plastová s trojsklem, úprava otevírání a velikosti jednotlivých oken byla navržena dle požadavků interiérové řešení. Rozšíření stávajících lodžií je provedeno ocelovou konstrukcí z původní hloubky lodžie 1,2 m na celkovou hloubku 2,4 m. Ocelová konzola je osazena nad lodžiovým panelem a je částečně vynášena šikmým nerezovým táhlem a kotvením do svislých nosných stěn a lodžiového panelu. Lodžie jsou osazeny posuvným zasklením. Zateplení obvodového pláště je provedeno izolantem v tl. 160 mm.


4. RODINNÝ DŮM 1601 NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

Přihlašovatel Autorizovaný architekt ing. Lubomír Dědek
Projektant Autorizovaný architekt ing. Lubomír Dědek
Zhotovitel ATELIER DĚDEK s.r.o.
Investor Manželé Maixnerovi

 

Jednogenerační rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu se nachází v Novém Městě nad Metují na jihozápadním svahu sídliště rodinných domků Na Františku mezi stávající zástavbou.

Svým umístěním navazuje na ustupující uliční čáru budov stojících níže v ulici. Dům má plochou střechu a výškově je členěn na dvě hmoty. První kvádr je dvoupodlažní, druhý má pouze jedno podlaží. To je výškově osazeno na úroveň mezipatra prvního kvádru.


5. LÁVKA PRO PĚŠÍ A CYKLISTY PŘES ORLICI U ZIMNÍHO STADIÓNU (LOKALITA – MĚSTO HRADEC KRÁLOVÉ)

Přihlašovatel M – SILNICE a.s., Husova 1697, 530 03 Pardubice
Projektant

TRANSCONSULT s.r.o., Nerudova 37, 500 02 Hradec Králové

Baum & Baroš Architekten (Prof. Ing. arch. Mirko Baum, Hauptstrasse 112A, 521 59 Roetgen, SRN a Ing. arch. David Baroš, Welkenrathersstrasse 73, 520 74 Aachen, SRN)

Zhotovitel Sdružení M - SILNICE / Held & Francke - Lávka přes Orlici, vedoucí sdružení M - SILNICE a.s. Husova 1697, 530 03 Pardubice
Investor Statutární město Hradec Králové, Československé armády 408, 502 00 Hradec Králové

 

Předmětem stavby „Lávka pro pěší a cyklisty přes Orlici“ byla výstavba nového úseku cyklostezky a chodníku od zimního stadionu přes řeku Orlici a dále mezi Univerzitou Hradec Králové a Studijní a vědeckou knihovnou až k Hradecké ulici.

Mostní lávka vychází z architektonické studie. Jedná se o vzpínadlovou konstrukci o jednom poli s mostovku z ocelových roštů. Tři vzpínadlové nosníky jsou spojeny příčníky, hlavním nosným prvkem mostovky jsou širokopřírubové válcované nosníky.


6. REKONSTRUKCE NÁMĚSTÍ T. G. MASARYKA A PŘILEHLÝCH ULIC J. HORY A PALACKÉHO VE DVOŘE KRÁLOVÉ NAD LABEM

Přihlašovatel Město Dvůr Králové nad Labem
Projektant TENET, spol. s r.o., architektonický ateliér Horská 64, Trutnov
Zhotovitel Bögl&Krýsl, k.s., Pod Špitálem 1462, Praha 5 - Zbraslav
Investor Město Dvůr Králové nad Labem

 

Rekonstrukce náměstí T.G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem včetně přilehlých ulic J. Hory a Palackého měla za cíl zklidnění prostoru náměstí, preferenci pěší před motorovou dopravou, maximální bezbariérovost, zvýraznění současných dominant (Mariánské sousoší, socha Záboje), revitalizaci zeleně, výměnu osvětlení a instalaci nového mobiliáře.

Kromě změny dopravního systému na jednosměrný s jedním vjezdem a dvěma výjezdy, parkovacího systému a systému zásobování byly rozšířeny plochy pro pěší a plochy stávajících podloubí organicky propojeny s plochou náměstí. Dále byly rekonstruovány a doplněny vybrané sítě technické infrastruktury. Architektonický záměr, který přiznal dobu rekonstrukce a byl jako nový prvek vložen do historického prostoru, je zřejmý instalací moderních stožárů osvětlení s nepřímým, zrcadlovým systémem, osvětlením současných dominant náměstí, vybraných okolních budov a nových stromů. Nová zeleň je reprezentována jednotnou výsadbou po obvodu náměstí, v pravidelném sponu s dostatečnými rozestupy.

Současný moderní mobiliář jednoznačně přiznává 21. století. Lavičky jsou masivní, pevně zabudované se spodním osvětlením (lavice mezi stromy) v kombinaci s jednoduchými lehkými křesílky a lavicemi z ocelových prutů, které naopak působí zcela nahodile a vnášejí demokratický prvek do jinak strohého řešení.


7. RETENČNÍ STOKA DN 2200 V UL. DVORSKÁ, HRADEC KRÁLOVÉ

Přihlašovatel STAVOKA Hradec Králové, a. s., Veverkova 1343, 500 02 Hradec Králové
Projektant P-AQUA s. r. o., Jižní 870, 500 03 Hradec Králové
Zhotovitel STAVOKA Hradec Králové, a. s., Veverkova 1343, 500 02 Hradec Králové
Investor Vodovody a kanalizace Hradec Králové a.s., Víta Nejedlého 893, 500 03 Hradec Králové

 

Na základě objednávky investora bylo zpracováno řešení problém vzdutí vod v kanalizační síti v části ulice Dvorské a vyplavování sklepních prostor v okolní zástavbě.

V rámci stavby byla provedena retenční stoka z železobetonových trub DN 2200 s čedičovou výstelkou 180° v délce 118 m. Po obou stranách retenční stoky byly vybudovány dvě stoky o DN 250 z ULTRA RIB II v celkové délce 176 m. Do těchto stok byly zaústěny veškeré domovní přípojky z přilehlých nemovitostí. Přípojky od uličních vpustí byly zaústěny přímo do retenční stoky. Stávající kanalizace DN 1000 je do retenční stoky napojena v křižovatce ulic Dvorská a Františka Tichého přes nátokovou šachtu B 304 se skluzem.

Současně proběhla rekonstrukce stávajícího sběrače v ulici Zahrádkářská v délce 93,5 m. Byl zvětšen profil z původních DN 1200 na DN 1600 z železobetonových trub s čedičovou výstelkou 180°. Do nově vybudovaného sběrače byly přepojeny všechny kanalizační přípojky od přilehlých nemovitostí a uličních vpustí. Na tomto úseku byly vybudovány tři monolitické kanalizační šachty ČZ1, ČZ2 a B 911, která byla navržena jako kanalizační šachta spojná.

Do spojné šachty B911 na sběrači DN 1600 je zaústěna retenční stoka DN 2200, dvě podélné stoky DN 250 a stoka DN 600 z východní části ulice Dvorské. V této šachtě bylo osazeno kanalizační šoupě DN 600 pro regulaci odtoku z retenční stoky do kanalizace.


8. REKONSTRUKCE A PŘÍSTAVBA DOMU č.p. 34 „U ŠPULÁKŮ“

Přihlašovatel FATO a.s., člen holdingu FATO
Projektant Ing. arch. Tomáš Šantavý
Zhotovitel FATO a.s., člen holdingu FATO
Investor Statutární město Hradec Králové

 

Dům č. p. 34 na Velkém náměstí v Hradci Králové je kulturní nemovitou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR (pod číslem rejstříku 31316/6-380). Je znám pod názvem U Špuláků nebo Na schůdkách.

Dům č. p. 34 je považován za nejkrásnější barokní světskou stavbu města. Je v pohledově mimořádně exponované pozici na hlavním náměstí mezi biskupským palácem a bývalou jezuitskou kolejí s kostelem Panny Marie. Do průchodu mezi ním a biskupskou rezidencí ústí klasicistní schodiště Bono Publico, spojující historické jádro města s prostorem před kasárnami.


9. HOSTINEC U HUBÁLKŮ V KOSTELECKÉ LHOTĚ

Přihlašovatel STAVREMO-PCE a.s., Pardubice
Studie Ing. arch. Aleš Granát
Projektant AG ATELIER s.r.o., Kostelec nad Orlicí Ing. František Velínský
Zhotovitel STAVREMO-PCE a.s., Pardubice
Investor ADEVA-zařízení školního stravování s.r.o., Kostelec nad Orlicí – Jana a Pavel Hubálkovi

 

Jednalo se o rekonstrukci stávajícího objektu č.p. 40 s účelem rekonstruovat stávající restauraci s varnou a dále zřídit penzion s ubytovací kapacitou 42 lůžek. Součástí objektu je rovněž společenský sál s kavárnou a barem a přilehlou letní terasou.

Realizace nesměla přesáhnout dobu výstavby 450 kalendářních dní od termínu zahájení prací.


10. JEZDECKÁ HALA PRO KONĚ - OSTROV

Přihlašovatel Kinský dal Borgo, a.s., Chlumec nad Cidlinou
Projektant Ing. Jaroslav Chloupek
Zhotovitel Polák CZ s.r.o. HARTIN COLLINS, Petrovický s.r.o., Miroslav Bárta
Investor Kinský dal Borgo, a.s., Chlumec nad Cidlinou

 

Stavba „Jezdecké haly pro koně„ v lokalitě Ostrov fy Kinský dal Borgo a.s. z Chlumce nad Cidlinou byla provedena jako ocelová hala, opláštěná technickou folií z PVC, s vnitřním uspořádáním pro koňské polo.

Stavba byla realizována podle projektové dokumentace ověřené ve stavebním řízení, kterou vypracoval Ing. Jaroslav Chloupek z firmy ATL projekt s.r.o. Letovice, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby ČKAIT. Jedná se o stavbu v lokalitě Ostrov, k.ú. Nové Město nad Cidlinou, na pozemcích, které jsou v majetku investora – Kinský dal Borgo a.s., č. p. 55/1 v katastru nemovitostí vedenou jako ostatní plocha – manipulační plocha.


11. KULTURNÍ A VZDĚLÁVACÍ CENTRUM KOPIDLNO

Přihlašovatel Město Kopidlno, náměstí Hilmarovo 13, 507 32 Kopidlno
Projektant Design 4 v. o. s., Trávnice 902, 511 01 Turnov
Zhotovitel Kobla s. r. o., Ke Koble 1100, 289 11 Pečky
Investor Město Kopidlno, náměstí Hilmarovo 13, 507 32 Kopidlno

 

Kulturní a vzdělávací centrum Kopidlno vzniklo díky získané dotaci z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod na rekonstrukci objektu bývalého muzea. Od prosince 2012 funguje jako středisko kulturního a veřejného života města.

Návštěvníci zde najdou městskou knihovnu, informační centrum, prostory k pořádání školení a pro zájmovou činnost. Celý objekt je přístupný bezbariérově. Za budovou je vybudováno dětské hřiště, díky němuž došlo k oživení přiléhající zahrady.


12. REKONSTRUKCE A PŘÍSTAVBA č. p. 83 NA NÁMĚSTÍ T. G. MASARYKA VE DVOŘE KRÁLOVÉ NAD LABEM PRO ÚČELY ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY

Přihlašovatel Město Dvůr Králové nad Labem
Projektant IMP architekti, s.r.o., Jižní 870, Hradec Králové 3
Zhotovitel FATO, a.s., Dřevařská 904, Hradec Králové 3
Investor Město Dvůr Králové nad Labem

 

Rekonstrukce a přístavba měšťanského domu čp. 83 Regina pro účely základní umělecké školy realizovala plnohodnotnou náplň ZUŠ (komplexní hudební obory, výtvarný, dramatický a taneční obor) na plošně omezené úzké gotické parcele v památkové zóně centra města.

V náročném prostředí byla dodržena a materiálově soudobě doplněna tvář domu do náměstí, naopak vnitřní prostory stávajícího domu (zůstalo zachováno přízemí a část patra) a prostory přístavby byly zcela podřízeny dispozičně i konstrukčně náročnému stavebnímu programu. Dvorní přístavba z monolitického železobetonu má zcela soudobý charakter s místním použitím pestré barevnosti, která je též a v ještě větší míře přenesena do interiérů. Pro možnost maximálního denního osvětlení byla formou atria vytvořena nová průčelí, takže z původních dvou vznikla čtyři. Stávající dům a přístavba jsou spojeny celoproskleným krčkem, který přináší sluneční světlo do vnitřních prostor dvora a sousedních parcel.

Původní hmotové řešení do náměstí zůstává zachováno, Hřeben pultové střechy je zvýšen nad úroveň vrcholu štítu č.p. 82. Vzhledem k rozsáhlému stavebnímu programu je dvorní část za hřebenem, viditelným z náměstí zastřešena plochou střechou, hmota do Valové uličky střechou ustupujícího podlaží, symbolizující svým zastřešením členitostí ateliéry pro výtvarnou výchovu v podkroví.


13. REKONSTRUKCE SPORTOVNÍHO AREÁLU BAVLNA

Přihlašovatel STAKO společnost s ručením omezeným
Projektant ADONIS PROJEKT, spol. s r.o.
Zhotovitel STAKO společnost s ručením omezeným
Investor Statutární město Hradec Králové

 

Součástí stavby sportovního areálu Bavlna jsou venkovní fotbalová hřiště s přírodním a umělým trávníkem, víceúčelové hřiště a další objekty pro sportovní vyžití veřejnosti. K technickému a hygienickému zázemí sportovců slouží objekt tribuny s kapacitou krytého hlediště pro 335 návštěvníků. Součástí stavby je v neposlední řádě ubytovna s kapacitou 45 lůžek, kterou budou využívat juniorští fotbalisté.


14. SPORTHOTEL DAVÍDEK, TRUTNOV

Přihlašovatel ATIP, a.s. 541 03 Trutnov, Pražská 169
Projektant ATIP, a.s. 541 03 Trutnov, Pražská 169
Zhotovitel BAK, a.s.
Investor DAVÍDEK s.r.o.

 

Sporthotel Davídek je stavbou soukromého investora realizovanou z části z prostředků Evropské unie. Jedná se o stavbu hotelu s multifunkčním sportovně relaxačním charakterem. Areál se nachází v Trutnově, části Horní Staré Město.

Součástí areálu je objekt hotelu, vnější sportovní hřiště a parking. V přízemí objektu je hotelová recepce, restaurace a sportovně relaxační část se šatnami pro welness, squashové a tenisové kurty. Na východní straně objektu je sportovní bar, který je opticky i provozně propojen s venkovními a na zimu krytými tenisovými kurty s venkovní terasou obsluhovanou z baru. Sportovní bar má svůj vlastní vstup. Interiér této části je tematicky laděn do motivů z tenisového prostředí. Je zde také herna dětí. Výčet sportovních aktivit završuje fitness tělocvična. Hotelová část je dvoupodlažní. Ve druhém podlaží je 19 dvoulůžkových pokojů, apartmán, kongresové centrum s variabilním řešením prostoru. Ve třetím podlaží je 15 dvoulůžkových pokojů, jeden jednolůžkový pokoj a apartmán. Hotel je kategorie First Class ****.

Architektura objektu vypovídá svojí kompozicí dvou hranolů s přesazenou hotelovou částí o funkci sportovně rehabilitační a ubytovací. Stavba je ze železobetonového skeletu s opláštěním z titanzinku, cembonitu a alucobondových panelů.


15. NEUROLOGICKÁ KLINIKA FAKULTNÍ NEMOCNICE HRADEC KRÁLOVÉ

Přihlašovatel Atelier H1 & Atelier Hájek, s.r.o.
Projektant Atelier H1 & Atelier Hájek, s.r.o.
Zhotovitel VW WACHAL a. s.
Investor Fakultní nemocnice Hradec Králové

 

Rekonstruovaný pavilon je součástí areálu FN. Budova pochází z 30. let 20. století s pozdější přístavbou.

Objekt půdorysného tvaru T má tři nadzemní a jedno podzemní podlaží. V rámci úprav bylo přistaveno technické zázemí, nadzemní koridor spojující pavilon s gerontometabolickou klinikou, vybudován nový výtah a venkovní schodiště přes všechna čtyři podlaží objektu. Suterén je využit jako technické zázemí objektu a šatny personálu. Nadzemní podlaží objektu jsou využita pro běžné potřeby kliniky jako lůžkové prostory, prostory vyšetřoven, přípraven, JIP, zákrokový sálek, apod.