Turistický portál Královéhr. kraje

Úvodní stránkaČeský rájAktivní turistikaHipostezky

Jezdecké stezky v Českém ráji

Hipoturistika: Trasa Český ráj a Podkrkonoší (72 km), Podzvičinská stezka aneb Za královstvím lesa (25 km)

Trasa Český ráj a Podkrkonoší

Trasa plánovaná, neznačená, barva modrá, 72 km

Trasa Český ráj a Podkrkonoší

Výchozím bodem trasy je jezdecká stanice ve Vítězné /1/, vyjedete směrem na Bradlo přes Zadní Mostek do Borovničky. Trasa povede převážně lesním porostem nebo po okraji lesa až do Staré Paky /2/. Ze Staré Paky se můžete vydat na trasu značenou zelenou barvou, která vás zavede přes Pecku na Krkonošskou trasu k Raisovým chatám. Modrá stezka pokračuje západním směrem do Železnice. Jakmile opustíte Podůlší, dostanete se do Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Před vámi se náhle otevřou překrásné scenérie Prachovských skal. Terén skalního města je poněkud náročnější, proto doporučujeme absolvovat procházku skalami pěšky. Stezka pokračuje do Pařezské Lhoty /3/, kde vám jistě poskytnou potřebné zázemí pro vás i vašeho koně. Zajisté vám zde poradí, jaké další zajímavosti je možné v okolí navštívit. Za zmínku určitě stojí lovecký zámeček Humprecht nebo dům Fráni Šrámka v Sobotce. Do Jičína zase rády zavítají malé děti. Městečko je proslulé jako „město pohádky“, nachází se zde i Rumcajsova ševcovna nebo Muzeum hry.

Podzvičinská stezka aneb Za královstvím lesa

Podzvičinská stezka

Trasa plánovaná, neznačená, barva zelená, 25 km

Ze Staré Paky /2/ povede stezka na Novou Paku směrem na Přírodní park Sýkornice a dále na Pecku. Z Pecky se vydejte souběžně s cyklostezkou k barokní kovárně, Kalským údolím na Zvičinu. Zdatní jezdci mohou s koněm absolvovat strmý výstup na 67 m vysoký vrchol, ostatní následují cyklostezku kolem Zvičiny do Lázní pod Zvičinou. Zde se chvilku zastavte, kochejte se překrásnými výhledy na hřebeny Krkonoš a přitom okuste účinky léčivé vody v místním hotelu. Pokračujte k Bílé Třemešné, kde se stezka připojuje na červenou Krkonošskou stezku. Ta vede dále na Těšnovskou přehradu známou spíše pod názvem Les Království, jedno z nejkrásnějších vodních děl v republice. Z Nemojova se vydejte krásnou lesní cestou směrem na Hájemství až do jezdecké stanice ve Vítězné /1/ .

Jezdecké stanice na trase

[1] Jezdecká stanice Formanka