Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Sociální služby v kraji posílilo přes 200 milionů z EU

20. 6. 2012

Více než 200 milionů korun za poslední čtyři roky pomohlo v regionu organizacím, sdružením či institucím, které se starají mimo jiné o mentálně či tělesně postižené a o jejich začlenění do běžné společnosti. Projekt, na nějž získal Královéhradecký kraj dotace z Evropské unie, podpořil celkem jedenapadesát sociálních služeb, které využilo do konce loňského roku přes osm tisíc lidí.

Projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji, který realizuje kraj s podporou Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu, běží již čtvrtým rokem a úspěšně se blíží ke konci. Cílem služeb sociální prevence je pomáhat lidem překonat jejich nepříznivou sociální situaci a chránit společnost před vznikem a šířením nežádoucích společenských jevů, například kriminalitou či diskriminací,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Derner, který má na starosti sociální oblast.

Mezi sociálně vyloučenými se mohou ocitnout lidé kvůli životním návykům a způsobu života, který vede ke konfliktu se společností. Znevýhodnit je může i krizová sociální situace a prostředí, ve kterém žijí. K ohrožení jejich práv a zájmů u nich může dojít rovněž kvůli trestné činnosti, kterou spáchal někdo jiný. Z důvodu neustálé se zvyšující potřebnosti sociálních služeb bylo rozšířeno osm služeb, což dokládá také fakt, že s koncem roku 2011 byl překročen plánovaný počet uživatelů sociálních služeb o 31 procent.

Přestože stát dává na sociální služby rok od roku stále méně peněz, kraj se snaží jejich stávající standard zachovat. V roce 2011 na financování sociálních služeb musel proto poskytnout více než 145 milionů korun, tedy o téměř 56 milionů více než v roce 2009. „V současné době vyjde provoz sociální oblasti v kraji celkem na 1,44 miliardy korun ročně. Příspěvek kraje a obecních samospráv do systému je kolem 300 milionů korun. Do roku 2016 se však náklady na sociální oblast zvýší na 1,57 miliardy korun. Ze systému však vypadne právě možnost čerpat na tyto účely peníze s Evropského sociálního fondu,“ upozornil náměstek Derner.

V Královéhradeckém kraji zaměstnává sociální oblast na 2200 lidí, kteří se starají o více než 30 tisíc klientů. Lidem v regionu slouží v rámci sociální oblasti pobytové a ambulantní služby, poradenství, služby v oblasti prevence či terénní péče.

Autor: Jiří Hošna

Projekt je financován z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.