Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Se schizofrenií lze žít samostatný život

12. 4. 2012

Pardubice/ Hradec Králové/ Ve společnosti se vyskytují názory, že by lidé s duševním onemocněním neměli žít samostatně. Někteří dokonce zastávají názor, že by tito lidé měli žít ve speciálních ústavech. Každoroční hodnocení práce sdružení Péče o duševní zdraví (PDZ) dokazuje pravý opak. Účinnou pomoc mohou nabízet díky finanční podpoře individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji.

Jednotlivé regionální týmy (7 středisek) ve východních Čechách byly za celý rok 2011 v kontaktu s celkem 794 lidmi s duševním onemocněním, což je o 154 lidí víc než v předcházejícím roce. Zvýšil se i počet kontaktů z 14 719 na 22 154. “Větší důraz než na počet klientů však věnujeme tomu, zda sociální služby reagují na jejich skutečné potřeby a přání.“ říká Leona Hovorková, PR manažerka PDZ. Ve sdružení sledují oblasti, ve kterých chtějí klienti nejčastěji pomoci a sledují v čase, jak se situace mění na základě poskytnuté sociální služby. Používají mezinárodně uznávaný dotazník Camberwellské šetření potřeb u závažně duševně nemocných (CAN). Mezi nejčastěji zmiňované oblasti patří intimní vztahy a partnerství, hledání přátel a vyplnění volného času. Až následně čtvrtá nejčastější potřeba je řešení finanční situace. To dokazuje, jak moc se lidé s duševním onemocněním cítí osamělí. Předsudky a mýty kolující o duševních nemocech ve společnosti, často u nemocných lidí způsobují, že si sami nechtějí přiznat své onemocnění. Tento přístup nepomáhá ke stabilizaci jejich zdravotního stavu.

pdz_04_2012V Péči o duševní zdraví vycházejí z principů komunitní psychiatrie. Pomoc a péče jde za klientem a ne obráceně. Nemocný potřebuje pomoc s běžnými záležitostmi, často nezvládá základní organizační a praktické záležitosti. Potřebuje se „naučit“ žít s nemocí a přitom být soběstačný. Sociální pracovníci PDZ mu s tím pomohou v reálných podmínkách a to se v léčebně nenaučí. „Téměř 58% práce sociálních pracovníků probíhá v terénu. Daří se nám dojíždět za klienty i do těch nejmenších obcí a tak poskytovat služby lidem, kterým jejich nemoc neumožňuje cestovat např. kvůli obavám z cestování hromadnými dopravními prostředky. Ale i takové situace lze postupně řešit tréninkem a psychickou podporou klienta.“ dodává Hovorková.

Péče o duševní zdraví

Zabýváme se více jak 16 let pomocí lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Sociální služby poskytujeme na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizujeme akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádáme osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem k návratu na běžný trh práce. Pracovní uplatnění nabízí v chráněné kavárně, dílně a obchodu Výměník.

Další informace naleznete na:

Tato aktivita je financována z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím OP LZZ; projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji CZ.1.04/3.1.00/05.00017