Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Projekt podporuje sociální služby v kraji již dva roky

11. 8. 2011

Projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji, který realizuje Královéhradecký kraj s podporou Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu má za sebou dva roky podpory padesáti sociálních služeb v kraji. Sociální služby tak od roku 2009 pomohly více než 7 600 osobám ve 14 městech kraje. Celková podpora z prostředků projektu směřující ke službám prevence činila téměř 165 milionů korun.

Sociálně preventivní služby jsou poskytovány lidem, kterým hrozí vyloučení z běžného způsobu života z důvodů zdravotních, nepříznivé události nebo pro životní návyky a zkušenosti, případně z důvodu protiprávního jednání druhých osob. „Lidé využívající podpořených služeb postrádají to, co je pro řadu lidí běžné, bydlení, pracovní dovednosti, schopnosti vyjednávat s druhými lidmi a řešit konflikty, orientovat se ve společnosti a jejich normách, sounáležitost či respekt druhých, proto potřebují profesionální pomoc,“ říká o hlavním smyslu služeb sociální prevence krajský radní pro sociální oblast Vladimír Derner.

Významnou skupinou využívající podpořené služby jsou lidé bez domova. K životu na ulici je často odsoudí kombinace řady nepříznivých událostí, rozpad vztahů, ztráta zaměstnání, nebo protiprávní či podvodné jednání druhých osob, přidá-li se nízké právní vědomí, omezená schopnost sociální komunikace nebo nepříznivý zdravotní stav, přijdou tito lidé o bydlení. Na ulici pak směřují k rezignaci, ztrátě základních sociálních návyků často i alkoholu. Cílem služeb sociální prevence je nabízet jim zázemí pro hygienu, bydlení a postupně pracovat na rozvoji jejich dovedností, které směřují k pracovnímu a společenskému uplatnění.

Podstatná část podpořených služeb také pracuje s dětmi a rodinami. Služby podporují rodiny při řešení potíží s výchovou, rodinným rozpočtem, bydlením, rozvíjí také dovednosti rodin při přípravě do školy, nabízí dětem podněty pro rozvoj komunikace a práce s informacemi. Podporují rodinu ve funkcích, které u ní selhávají.

Neméně významnou skupinou jsou také osoby se zdravotním postižením či chronickým onemocněním. Služby sociální prevence je podporují v překonávání jejich zdravotního handicapu, tak aby žili samostatně a mohli najít i pracovní uplatnění. Díky službám sociální rehabilitace se mohla řada lidí s těžším zdravotním postižením uplatnit v běžném zaměstnání.

Podpora sociálním službám byla zahájena v červnu roku 2009 a bude ukončena v červnu a červenci roku 2012. Díky projektu byly zahájeny nebo rozšířeny některé potřebné sociální služby, především však umožnil posílit stabilitu a kvalitu poskytovaných služeb. Pokračování projektu v dalších letech však bude záviset na rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, zda dá krajům možnost podat další projekty zaměřené na podporu sociálních služeb.

Autor: Jiří Zeman