Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Ochutnejte tajemství tmy a dobré kávy

6. 6. 2011

Od 21. do 30. června 2011 otevře obecně prospěšná společnost Tyfloservis v Hradci Králové TEMNOU KAVÁRNU. Vypít kávu po tmě, zkonzumovat dezert, ale také poslechnout si příjemnou muziku či povídku z dílny nevidomých a slabozrakých lidí budou moci návštěvníci každý den od 14 do 20 hodin ve Vinném sklípku u Královny Elišky. Leták Kavárna

Cílem projektu je názorně přiblížit široké veřejnosti podmínky, v nichž nevidomí lidé žijí. Dále zprostředkovat setkání s nevidomými a slabozrakými lidmi, kteří budou v kavárně obsluhovat a také zajišťovat doprovodný program. Obecným cílem projektu je podpora integrace nevidomých a slabozrakých lidí do společnosti. Tyfloservis, o.p.s. slaví letos 20. let své existence, projekt tedy připomíná i toto výročí.

„Návštěva Temné kavárny nabízí vidícím lidem nevšední zážitek, kdy se ocitají v úplné tmě, aniž by měli na očích tmavé brýle, které si mohou při prvním zaváhání či nejistotě sundat. Zjistí, že v dané situaci je všechno trochu jinak, než byli doposud zvyklý. Pro návštěvníky je to obvykle zážitek na celý život“, uvádí PhDr. Josef Cerha, ředitel Tyfloservisu, o.p.s.

Dveře do kavárny se budou otevírat v každou celou hodinu, kdy budou hosté uvedeni dovnitř. Obsluha z řad nevidomých a slabozrakých lidí je bude provázet celým zážitkem a dodávat potřebnou jistotu ve světě tmy. Umělci ze stejným řad budou návštěvníkům nabízet další zážitky ze světa hudby, prózy, poezie a filmu. Zájemci se mohou k návštěvě dopředu objednat na telefonu 608 572 341.

Projekt Temná kavárna je součástí festivalu Divadlo evropských regionů, který v těchto dnech pořádá Klicperovo divadlo o.p.s. Aktivita je podpořena Statutárním městem Hradec Králové a primátorem MUDr. Zdeňkem Finkem.

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis – krajské středisko Hradec Králové poskytuje terénní a ambulantní služby sociální rehabilitace nevidomým a slabozrakým lidem starším patnácti let na území Královéhradeckého kraje. Mezi služby střediska patří: výcvik ve speciálních dovednostech jako je například prostorová orientace a chůze s bílou holí, čtení a psaní Braillova bodového písma, psaní vlastnoručního podpisu a na klávesnici počítače apod., dále pak odzkoušení a výběr vhodných kompenzačních a rehabilitačních pomůcek a proškolení v jejich obsluze, základní sociálně právní poradenství a zprostředkování kontaktu na další služby apod. Provoz střediska je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu v ČR a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a z projektu Statutárního města Hradec Králové na podporu sociálních služeb.

Kontakt:

Mgr. Daniela Morávková