Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Královéhradecký kraj rozšířil kapacitu služeb pro své občany

25. 10. 2011

Rozšíření kapacit služeb zaměřených na rozvoj pracovních dovedností a společenského uplatnění pro osoby s mentálním postižením v Hradci Králové a azylového bydlení pro matky s dětmi v Trutnově podpoří Královéhradecký kraj z prostředků Evropského sociálního fondu, které získal prostřednictvím projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji. Díky tomuto projektu také bude realizována sociální práce s lidmi bez domova v azylovém domě Žofie ve Dvoře Králové nad Labem.

Sociální rehabilitaci obecně prospěšné společnosti Skok do života určené osobám s mentálním postižením v Hradci Králové využívá již 33 lidí, kteří po opuštění speciální školy rozvíjí své pracovní dovednosti, aby se mohli později uplatnit v roli uklízečů, provádět rutinní kancelářské práce jako kopírování, skartování, případně najít uplatnění v nově vznikajícím bistru U dvou přátel na Pivovarském náměstí. „Díky našim službám nejsou lidé s mentálním postižením pouze pasivními příjemci pomoci, ale aktivně vstupují do života. Směřujeme je k samostatnému bydlení s co nejmenší podporou a rozvíjíme v nich dovednosti, které jim umožní získat pracovní uplatnění,“ říká Kateřina Bíbusová Drábková, ředitelka Skoku do života.

Nově bude k dispozici v azylovém domě pro osoby bez domova ve Dvoře Králové 9 lůžek a je mimo jiné reakcí na omezení činnosti Emauzského domu v Rychnově nad Kněžnou. „Ve Dvoře Králové nad Labem dosud nebyl azylový dům pro lidi bez domova. Nechtěli jsme, aby královédvorští občané, kteří ztratili domov, odcházeli do Hradce Králové a tím ztratili veškeré vazby se svým přirozeným prostředím, které sociálním pracovníkům pomáhá při návratu těchto osob zpět do běžného života. Odchod mimo město je pro lidi bez domova pouze prohloubením jejich vyloučení ze společnosti,“ říká k důvodům vzniku azylového domova Hauke, ředitelka Pečovatelské služby města Dvůr Králové nad Labem, která službu provozuje.

Projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji je realizován za podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR. Financuje více než 50 služeb na území Královéhradeckého kraje do června 2012.

Autor: Jiří Zeman