Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Bílá pastelka po roce opět v ulicích

11. 10. 2010

Ve středu 13. října 2010 proběhne již 11. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka, jejíž výtěžek bude použit na speciální výukové programy pro těžce zrakově postižené. Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) ve spolupráci s obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a TyfloCentrum. Záštitu poskytl předseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka.

V tento den vyjde do ulic více než tři tisíce dobrovolných prodejců převážně z řad středoškolských studentů v bezmála 200 městech ČR, aby pomohli získat prostředky na financování speciálních výukových programů pro lidi se zrakovým postižením. Nabídnou za minimální příspěvek 20 Kč originální bílou pastelku a bloček s černými a bílými stránkami.

V loňském roce sbírka přinesla téměř 2 350 000 Kč, který se rozdělil mezi tři organizátory sbírky, které se věnují podpoře a integraci zrakově postižených do společnosti prostřednictvím služeb, které například zahrnují sociální rehabilitaci, vzdělávací programy, rekvalifikační kurzy, sociálně právní poradenství, volnočasové, kulturní a sportovních aktivity, zpřístupňování informací formou digitalizace textů a mnohé další služby pro osoby se zrakovým postižením.

V souvislosti s působením Tyfloservisu je výtěžek ze sbírky využíván na spolufinancování programů zaměřených na zvládnutí dovedností nutných pro život se zrakovým handicapem, například chůzi s bílou holí, výuku čtení a psaní braillova písma, ovládání speciálních pomůcek a výběr vhodné optiky. Provoz střediska je dále financován z prostředků Evropského sociálního fondu v ČR a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Za Tyfloservis vyjde do ulic měst po celém území Královéhradeckého kraje celkem 67 dvojic, v charakteristických tričkách černo – bílé barvy, které provázejí Bílou pastelku a budou symbolizovat a dotvářet atmosféru celého dne.

„Náš upřímný dík patří všem, kdo zakoupením Bílé pastelky pomohou finančně zabezpečit služby, důležité pro lidi s těžkým zrakovým postižením. Velice si vážíme solidarity dárců, jejich ochoty podpořit i v této nelehké době dobrou věc.“ Řekl Josef Stiborský, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

Kontakt:

Mgr. Daniela Morávková