Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

15. ročník Týdne pro duševní zdraví

1. 9. 2010

15. ročník akce Týden pro duševní zdraví, kterou pořádá nezisková organizace Péče o duševní zdraví, se bude konat v Pardubicích od 20. 09. do 24. 09. a následně pokračuje v regionálních pobočkách sdružení, tedy v Chrudimi, v Hradci Králové, v Jičíně, v Rychnově nad Kněžnou a v Ústí nad Orlicí. Akci finančně podporuje Statutární město Pardubice.

Bouráme společenská tabu

V kvalitě péče i informovanosti veřejnosti se leccos zlepšilo, přesto se zdá, že duševní nemoci zůstávají jedním z posledních společenských tabu. Jeden příběh za všechny: „ Tak mi řekněte, proč nám to dělá? Vždyť už to není k vydržení,“ ptá se paní Jitka, matka jednadvacetiletého syna, „je neustále zamčený v pokoji, někdy tam strašně křičí. Když už na mě promluví, tak hned útočí, že mu dávám otrávené jídlo, že jsem se domluvila s nějakými muži, aby ho zabili.“ Pokračuje ve vyprávění, „už od maturity je jak vyměněný. Nic nepomáhá. Zákazy. Prosby. Dohody. Nic. Já už nemám sílu, jsem zničená…“. Abychom předcházeli situacím, jaké prožívá paní Jitka, pořádáme akci Týden pro duševní zdraví. Klademe si za cíl působit na veřejnost, aby neodsuzovala duševně nemocné, podporujeme lidi v tom, aby se nebáli své potíže přiznat sami sobě, aby se nebáli vyhledat pomoc a aby věděli, kde pomoc mohou najít.

Stručný výběr z pardubického programu

Týden pro duševní zdraví zahájíme v pondělí 20. 09. v Pardubickém Klubu 29 vernisáží výstavy „NAPŘÍČ HLAVOU“, kterou nám zapůjčil ateliér arteterapie Psychiatrické léčebny Kosmonosy. Je nutno upozornit, že ve čtvrtek 23. 09. přijede tuto výstavu okomentovat arteterapeut MgA. Michal Segert. Zahájení akce bude hudebně doprovázet chrudimská skupina ARTEFAKT.

V úterý 21. 09. se na náměstí Republiky uskuteční akce s nadsázkou nazvaná TRH PSYCHOSLUŽEB. Nemusíte nás složitě hledat, stačí se za námi stavit, informovat se a třeba si koupit jedinečné výrobky z chráněných dílen. Na malém pódiu je pro vás připraven bohatý program.

V pátek 24. 09. od 9,00 hodin v Divadle 29 proběhne Psychoterapeutický seminář „ CO VŠECHNO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O MILTONU ERICSSONOVI A BÁLI JSTE SE ZEPTAT“, který povede PhDr. Juraj Barbarič. Program pardubické části Týdne pro duševní zdraví zakončíme v Divadle 29 se skupinou TRABAND.

Nejsme v tom sami ani Vy nemusíte.

Na programu Týdne pro duševní zdraví se podílí další organizace, které pomáhají lidem v krizi, v nepříznivých životních a sociálních situacích. Tyto organizace si pro vás připravily dny otevřených dveří, volnočasové aktivity, besedy, workshopy, promítání dokumentárních i hraných filmů s následnou debatou a mnoho dalšího. A Vy si tak můžete udělat přehled služeb, které jsou dostupné ve vašem regionu. Proto sledujte webové stránky www.pdz.cz na kterých se dozvíte více podrobností o programu Týdne pro duševní zdraví. Těšíme se na Vás!

PROGRAM PRO REGIONY ZDE

Kontakt:

Leona Hniličková

manažerka PR

o. s. Péče o duševní zdraví

530 03 Pardubice, Bělehradská 389

E: leona.hnilickova@pdz.cz