Turistický portál Královéhr. kraje

Mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITB Berlín

Ve dnech 11.-15.3. 2009 proběhl v Berlíně již 43. ročník jednoho z největších veletrhů cestovního ruchu na světě - ITB Berlin.

Královéhradecký kraj se prezentoval v rámci expozice České republiky spolu s dalšími 36 vystavovateli z řad krajů, měst, cestovních kanceláří, hotelů, médií a dalších subjektů z oblasti cestovního ruchu. Ve výstavním prostoru Královéhradeckého kraje představili svou nabídku také zástupci TVÚ Krkonoše a Český ráj, jejichž účast byla financována z evropských zdrojů v rámci projektu "Cílená prezentace a propagace KH kraje jako celku". Dalšími vystavujícími z KH kraje, kteří se prezentovali v samostatném výstavním prostoru expozice ČR a měli zde své vlastní zastoupení, byl hotel Horizont Pec pod Sněžkou, hotel Astra Špindlerův Mlýn a Státní lázně Janské Lázně.

Veletrh v expozici ČR zahájil náměstek ministra pro místní rozvoj pan Jiří Vačkář, ředitel zastoupení CzT v Berlíně pan Miroslav Rončák, obchodní radová Velvyslanectví ČR v Berlíně Hana Havlová.

První tři dny veletrhu jsou určeny jen pro tzv. "odbornou veřejnost", což jsou pracovníci cestovních kanceláří, touroperátoři, zástupci dopravních firem, ale i novináři, pracovníci reklamních agentur, studenti a pedagogičtí pracovníci odborných škol apod. Poslední dva dny (sobota-neděle) je akce určena pro širokou veřejnost.

První den veletrhu byl zájem o naši nabídku slabší, což konstatovali i ostatní spoluvystavující v expozici ČR. Největší zájem byl o Krkonoše a Český ráj, dále o Hradec Králové, Adršpach a okolí. Podstatně menší zájem se projevil o Orlické hory a Podzvičinsko. Dle informací byla tato situace stejná i další dva 2 dny, naopak velký zájem měli návštěvníci o propagační materiály poslední dva dny, kdy se na výstaviště dostavila veřejnost. Byl požadován seznam ubytovacích kapacit v Hradci Králové a i v jiných městech a dále tématicky zaměřené nabídky - například dovolená s dětmi, dovolená u vody a autokempy, dovolená na venkově a cykloturistika atd. Po celou dobu konání veletrhu přicházelo na náš stánek také poměrně hodně návštěvníků z Polska.

První den veletrhu jsem měla možnost jednat se zástupci CzT o budoucích záměrech, které připravují v oblasti CR a možnosti zapojení Královéhradeckého kraje, dále se zástupci jiných krajů, organizací CR, lázní, hoteliérů atd., závěry těchto jednání se staly pro mě přínosem pro další činnost a nastavení strategie v oblasti CR.

Veletrh navštívilo za pět dnů celkem 180 000 návštěvníků, z toho odborná veřejnost 110 000 osob a za poslední dva dny veletrh navštívilo 70 000 návštěvníků z řad ostatní veřejnosti.

Velkou skupinu návštěvníků tvořili také žurnalisté a zástupci ostatních masmedií. Letos se jich v tiskovém centru zaregistrovalo celkem 7 700 (z 87 zemí světa). Nemalý zájem o tento veletrh projevili i politici, ve VIP centru bylo registrováno celkem 171 těchto osob. O dění na výstavišti projevuje zájem celá řada televizních štábů a reportérů rozhlasových stanic.

V rámci veletrhu probíhá nespočet seminářů, tiskových konferencí, diskusí u kulatého stolu a jiných odborných doprovodných akcí. Letos se jednalo o celkem 80 takovýchto akcí. K hlavním tématům patřily nové trendy ve vývoji turistiky a diskuse o strategiích pro současnou nelehkou dobu ve světové ekonomice.

Účast na uvedeném veletrhu je i budoucna pro náš region velmi důležitá. Jeho význam je především v tom, že se zde navazují nové a důležité kontakty, které je potom možno využívat pro propagaci našich aktivit a nabídek i mimo veletržní období. Příští konání tohoto veletrhu bylo stanoveno na termín 10.-14.3.2010.

Celková plocha více než 160 000 m2
Počet vystavovatelů 11 098
Počet vystavovatelských zemí 187
Počet vystavovatelských hal 26, většinou dvoupatrových, tj. celkem 49 výstavních prostor