Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Analýza má zlepšit postavení pečovatelských služeb

2. 8. 2011

Získat podrobné informace o pečovatelských službách nejen v číselných údajích, ale v názorech poskytovatelů má za cíl zpracovávaná studie pečovatelských služeb v rámci projektu Rozvoj dostupnosti a kvality sociálních služeb v Královéhradeckém kraji II. Studie popíše postavení uživatelů pečovatelských služeb, organizaci poskytování služeb a úskalí, které poskytování služeb v terénu přináší. Obsahem materiálu bude také posouzení možností posílení motivačního financování služeb, které by vedlo k zacílení péče o seniory a poskytování kvalitních služeb respektujících lidskou stránku uživatele.

„Ke zpracování studie nás vedly náměty pracovní skupiny pro přípravu plánu sociálních služeb Podpora seniorů v přirozeném prostředí. Její členové poukazovali na rozdíly v podpoře terénních a pobytových sociálních služeb, i na rozdílné postavení klientů těchto služeb. Studie tyto nerovnosti popíše a navrhne jejich řešení,“ uvádí k tvorbě studie radní pro sociální oblast Vladimír Derner a dodává, že důležitou částí studie je posouzení nákladovosti terénní a pobytové péče poskytované konkrétním uživatelům.

Studie shrne názory na optimální organizaci a financování pečovatelských služeb a sebere informace o postavení uživatelů těchto služeb, o rozsahu péče modelových uživatelů a příklady dobré praxe při výběru úhrad od uživatelů. V této fázi bude osloveno 7 poskytovatelů určených podle kritérií velikosti, právní formy a územní působnosti, abychom pokud možno zahrnuli všechny typy služeb v kraji. V další části bud zpracována podrobná finanční analýza služeb.

Návrh studie pak bude v září představen na semináři, kde bude možno předkládat připomínky a náměty na doplnění. Poskytovatelé, kteří projeví zájem, budou moci využít konzultace s cílem zlepšení organizace služeb. Výsledky také pomohou stanovit obvyklé ceny služeb pro dlouhodobé financování sociálních služeb.

Pečovatelské služby jsou páteří služeb pro seniory. Rozvoj pečovatelských služeb umožňuje setrvání seniorů ve vlastní domácnosti do pozdního věku a umožňuje naplnit přání většiny seniorů setrvat při zhoršení zdraví doma. Královéhradecký kraj společně s obcemi a městy usiluje o posilování těchto služeb, jako reakci na stárnutí obyvatelstva. Podpora veřejných rozpočtů se od roku 2008 zvýšila o téměř 15 procent.